Umman Dışişleri Bakanı Seyid Bedr bin Hamad el-Busaidi, ABD'nin Yemen Özel Temsilcisi ile geçen ayın sonunda başkent Maskat'taki görüşmesi sırasında (ABD Dışişleri Bakanlığı Twitter hesabı)

ABD’nin Yemen politikasındaki belirsizlikleri

ABD yönetimi, göreve geldikten sonra bölgeyi ikinci kez ziyaret edecek Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking aracılığıyla Yemen’deki çatışmayı çözmek ve çatışmanın tarafları arasında barışçıl adımlar atılması ve siyasi diyalog kurulması amacıyla ileriye yönelik diplomatik çabalar gösterse de, ABD’nin Husilerle görüşmesi meselesine atıfta bulunan gözlemcilere göre ABD diplomatik hamlelerinde açık olsa da ayrıntılara girildiğinde bazı belirsizlikler söz konusu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’in, ABD’nin Husilerle görüşmediğini açıklamasının üzerinden 24 saatten geçmeden konuya hakim kaynaklar yaptıkları açıklamada, ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking’in 26 Şubat’ta Maskat’ta Husiler ile bir toplantı düzenlediğini belirtiler.

Price dün yaptığı açıklamada, Husilerin Suudi Arabistan’a ve sivil altyapısına yönelik saldırılar, Yemen’de işlenen suçlardan dolayı ülkesinin grubun liderlerini sorumlu tutmaya devam edeceğini ifade etti.

Şarku’l Avsat, ABD Temsilcisi Tim Lenderking ile Husi liderleri arasındaki iddia edilen görüşmeler hakkında bilgi almak için ABD Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçti, ancak herhangi bir yanıt alamadı.

Price, ülkesinin Husi grubuyla anlaşma yapmadığını veya iletişim kurmadığını, ABD’nin onlara mesaj göndermek istediğinde bu mesajları iletmek için kanalları ve ilişkilerini kullandığını belirtti. Ayrıca önceki gün Husi grubu liderlerinden Mansur es-Saadi ve Ahmed Ali el-Hamzi’ye yaptırım uygulanmasının ardından Husi liderlerinin sorumlu tutulmaya devam edeceğini vurguladı.

Sözcü Price, düzenlediği basın toplantısında, ABD yönetiminin tutumunun Yemen’deki çatışmayı siyasi yollardan sona erdirecek adımlar atmak olduğunu ve grubun önceki yönetim tarafından alınan terör örgütü listesine alınması kararının kaldırılmasının Yemen halkının acısını hafifletmek için olduğunu dile getirdi. Price açıklamasında, “Grubun (Ensarullah) liderlerinden hesap sormaya devam edeceğiz. 2 Husi lidere yaptırım uygulayarak bunu gerçekleştirdik. Aynı zamanda Yemen halkının insani acılarını artıracak hiçbir şey yapmayacağız” dedi.

ABD’nin Yemen halkına yaklaşık 200 milyon dolar destek sağlama taahhüdünde bulunduğunu ve ayrıca diğer ülkeleri de buna teşvik etmek için çalıştığını belirten Price, bunun kanıtının ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking tarafından atılan adımlar olduğunu ifade etti. Lenderking’in göreve geldiğinden beri şu an ikinci kez bölgeyi ziyaret edeceğini belirten Price, Lenderking’in Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ve bölgedeki hükümetlerle yakın işbirliği içinde çalıştığını vurguladı. Price açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“İran’ın Yemen’deki çatışmanın fitilini ateşlediği ve gerilimleri artırdığı inkar edilemez. Bu da daha fazla tırmanışa ve yanlış karar almaya yol açarken bölgesel istikrarı da tehdit ediyor. Ensarullah grubunun silah ve diğer türlerde destek için İran’a bağlı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle İran’a yaklaşımımızdan bahsettiğimizde masadaki öneriden de bahsediyoruz. Bu konu, mesele İran’ın nükleer programıyla ilgili olduğunda da bir süre masaya yatırıldı.”

Ned Price, ülkesinin Batılı müttefikleri ve bölgedeki ülkelerden ortaklarıyla İran’ın balistik füze programları hakkında görüştüğünü belirterek şunları kaydetti:

“Ancak İran’ın kötü niyetli faaliyetleri söz konusu olduğunda İran’ın bölgedeki tehlikeli macerasından da bahsetmemiz gerektiği açık. Bu kesinlikle ele almaya çalışacağımız bir alan. Kesinlikle gelecekte ele alacağımız bir konu çünkü kendimizi Yemen’de içinde bulduğumuz çatışma durumuna katkıda bulunuyor.”

Şarku’l Avsat