Koronavirüs vaka sayıları düşen Sudan’da, aşılama başlıyor

Sudan Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki hafta, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka ve virüsün yayılma oranlarının yüksek olduğu bölgelerde, sağlık çalışanları ve kronik hastalıkları olan yaşlılar başta olmak üzere 400 bin kişinin aşılanmasını hedefleyen geniş çaplı bir aşı kampanyası başlatmaya hazırlanıyor

Sudan, dün Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) ilk parti olarak 808 bin doz AstraZeneca aşısını teslim aldı. Bunu eylül ayına kadar küçük sevkiyatlar takip edecek ve toplamda 3 milyon doz teslim alınacak.

Sudan’da resmi verilere göre, geçen yıl mart ayında salgının başlamasından bu yana kaydedilen 28 bin 545 binden fazla vakadan, bin 895 kişi hayatını kaybetti, iyileşen vaka sayısı ise 23 bin 48’e ulaştı.

Sudan Sağlık Bakanı Dr. Ömer Ahmed el-Necib, dün Hartum’da düzenlediği basın toplantısında, aşının tüm vatandaşlara ücretsiz olarak verileceğini ve Bakanlık tarafından öncelikli gruplar hedef alınarak belirlenen temellere göre dağıtılacağını söyledi. Bakan, aşıyı virüse karşı savaşın bir parçası olarak nitelendirdi ve maske takma, sosyal mesafeyi koruma gibi sağlık koşullarına uyulmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Necib, Sağlık Bakanlığı’nın, mümkün olan en kısa sürede, daha fazla kişinin aşılanması amacıyla Sudan’da aşının üretilmesi ve tescillenmesi için görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

İkinci dalga sırasındaki vaka sayılarında önemli bir azalmanın olduğunu doğrulayan Bakan, ülkedeki koronavirüs vakaları ile ilgili istatistiklerde ve bilgi toplama konularında sorunların olduğuna dikkat çekerek “Test sayılarının artmasına ihtiyacımız var” dedi.

Koronavirüs Aşısı Sağlama Yüksek Kurulu üyesi Dalya İdris, aşı kampanyasının önümüzdeki hafta karantina merkezlerinde ve ülkenin eyaletlerindeki tüm kamu, özel ve sağlık kurumlarında başlayacağını söyledi. İlk aşamada sağlık sektörü çalışanları ve yaşlıların aşılanması ile, aşılamada hedeflenen grupların yüzde 3’üne aşı yapılacağını, ikinci aşamada ise, öğretmenler ve üniversite hocaları, polis dahil olmak üzere yüzde 17’sinin aşılanacağını sözlerine ekledi. “Sürü bağışıklığı aşamasına gelene kadar” nüfusun yüzde 80’inin aşılanmasının hedeflendiği belirtildi.

Başbakan Abdullah Hamduk çarşamba günü, yetkili makamlara, sağlık personelleri, yaşlılar ve diğerleri dahil olmak üzere virüs ile enfekte olmaya karşı savunmasız olan tüm gruplara yönelik yürütülecek aşılama operasyonunun nakliye ve düzenleme çalışmalarını başlatma talimatı vermişti.

Sudan hükümeti aşıları, tüm ülkelerin Kovid-19 aşılarına erişimini garantileyen Salgın Hastalıklara Hazırlık İçin Yenilik Koalisyonu’ndan (CEPI) aldı. Sağlık Bakanlığı, AstraZeneca aşısının güvenli olduğunu ve kullanımının, WHO ve Sudan tarafından onaylandığını belirtti.

Şarku’l Avsat