Suudi Arabistan’da akıllı cihazlar üzerinden yapılan ödemeler yüzde 500 arttı

Fehd el-Akil, Saudi Payments’in, şirketler, devlet kurumları ve bireyler arasındaki finansal işlemleri kolaylaştıran ve hızlandıran hizmetler verdiğini bildirdi

Saudi Payments İcra Direktörü Fehd el-Akil yaptığı açıklamada, akıllı cihazlar üzerinden yapılan ödemelerde geçen yıldaki oranla yüzde 500 artışla ciddi bir gelişme kaydedildiğini açıkladı. E-ticaretin 2019’a göre üç kat artarak 9 bin elektronik mağazayı aştığını söyleyen Fehd el-Akil, POS cihazları üzerinden yapılan işlemlerin yaklaşık yüzde 76 arttığını, e-ticaretin ise yüzde 224 arttığını belirtti.

Saudi Payments İcra Direktörü Fehd el-Akil, Suudi Arabistan’ın 2012’den 2019’a kadar satış noktaları açısından dünya genelinde en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alarak, yıllık büyüme oranının yüzde 23 olduğunu vurguladı. Fehd el-Akil, söz konusu bu gelişmelerin ülkede internet üzerinden ödemelerin yapılabilmesi için alt yapının genişletilmesine ve dijital işlem hacminde istikrarlı bir büyümeye yol açtığını kaydetti.

İcra Direktörü açıklamalarında, ‘Saudi Payments’, Suudi Arabistan’ın sahip olduğu ekonomik fırsatlardan ve faktörlerden yararlanarak, sanal üzerinden yapılan ödemelerin ekonomik kalkınmadaki rolünü artırmanın yanı sıra bankaların ve Fintech şirketlerinin ürün oluşturmasını sağlayan güvenli ve uyumlu ödeme sistemleri için bir altyapı geliştirerek alışveriş hareketini kolaylaştırması için çalışma yaptığını belirtti. Ayrıca Fehd el-Akil, Saudi Payments’in, şirketler, devlet kurumları ve bireyler arasındaki finansal işlemleri kolaylaştıran ve hızlandıran hizmetler verdiğini bildirdi.

El-Akil, ‘Saudi Payments’ Suudi Arabistan Merkez Bankasına ait oluşuyla, Vizyon 2030’un bir programı olan finansal sektör programlarının hedeflerine ulaşılması içim önemli bir katkı sağladığını açıkladı. Fehd el-Akil, ayrıca söz konusu ‘Saudi Payments’in finansal sektörü geliştirme programını gerçekleştirecek kilit bir parçası olarak görüldüğünü ve bunların en önemlisi de toplumu nakit paraya daha az ihtiyaç duyulmasına ve sanal işlemlerin oranını artırma girişimi olduğunu söyledi.

Şarku’l Avsat