Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan

Burhan’dan Sudan’da ‘bölgesel hükümet sistemi’ kararnamesi

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan dün, ülkede 1985 yılına kadar yürürlükte olan ‘federal’ bir bölgesel hükümet sistemini yeniden kurmak için 6 numaralı Anayasa Kararnamesi’ni çıkardı

Kararname, bölgeleri, sayılarını, sınırlarını, yapılarını, yetkilerini, yetkilerini ve yönetişim ve idare düzeylerini tanımlayan Sudan’daki Hükümet Sistemi Konferansı’nın toplanmasının ardından ‘federal’ bölgesel yönetim sisteminin Cuba Barış anlaşması ile tutarlı olacak şekilde uygulanmasını şart koşuyor. Güney Sudan’ın başkentinde gerçekleşen görüşmelerde hükümet ve silahlı hareketler, ülkeyi 6 bölgeye ayıran eski hükümet sistemine dönme ve gerçek federal güç ve yetkiler verme kararı aldı.

Söz konusu adım, geçiş dönemi anayasa belgesinin 79’uncu maddesi hükümleri uyarınca 2019 yılında çıkarılan 38 ve 39 sayılı anayasa kararnamelerine dayandırıldı.

Federal yönetişim seviyelerini, bölgesel yönetim yapılarını, yerel yönetim yetkililerini tanımlayacak ve bölgeler arasındaki sınırları belirleyecek olan İdare ve Yönetim Konferansı, barış anlaşmasının imzalanmasından bir ay sonra gerçekleştirilecekti. Cuba Anlaşması, güç paylaşımı, servet, güvenlik düzenlemeleri, adalet ve hesap verebilirlik, tazminat, göçebeler ve çobanlar ile toprak konularını tartışan 8 protokol içeriyor.

Diğer yandan Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, hükümetinin uluslararası alandaki tüm istihbarat servisleriyle iletişim kurmak için profesyonel ve son derece verimli bir istihbarat birimi oluşturmayı hedefliyor. Sudan’ın terörizm listesinden çıkarılmasının ardından açık hale gelmesinin, bölgedeki en iyi ülke olması için bir fırsat olduğuna işaret etti.

Hamduk dün Genel İstihbarat Teşkilatı’nın Hartum’daki karargahına ziyaret gerçekleştirdi. Teşkilatın daire başkanları ile bir araya geldi. Geçiş hükümeti, ülkenin bazı bölgelerinde tekrarlanan güvenlik olayları ve emniyet yetkililerinin bunları kontrol altına almak için geç yanıt vermesi nedeniyle güvenlik hizmetleri (polis ve güvenlik) üzerinde zayıf kaldığı eleştirilerle karşı karşıya. Geçtiğimiz ocak ayında başkent Hartum ve diğer şehirler, Genel İstihbarat Teşkilatı Harekat Dairesi güçlerinin ayaklanmasına sahne oldular. Ayaklanmada söz konusu güçler, vatandaşlara karşı ağır silahlar kullanmak durumunda kaldı.

Hamduk, hükümetin geçiş dönemindeki öncelikleri arasında güvenlik hizmetlerinde reform yapmak ile Genel İstihbarat Teşkilatı’nı profesyonellik ve yüksek verimlilikle inşa etmek olduğunu söyledi. Hamduk, ülkenin demokratik geçişinin birçok sorunu nedeniyle karmaşık olduğunu ve güvenlik hizmetlerinin demokratik sistemlerde ve istikrarın yaygınlaşmasında önemli bir rol oynadığına dikkat çekti. Şanlı Aralık Devrimi’nin ‘özgürlük, barış ve adalet’ sloganlarının geçişe rehberlik eden pusulayı temsil ettiğine işaret eden Hamduk, Sudan’ın geçiş modelinin siviller, ordu ve halk güçleri arasında anlayış ve birleşik bir vizyona dayandığını vurguladı.

Hamduk, mevcut hükümetin kurulmasının ardından yaşanan tartışmalarda beş önceliğini belirlediğini kaydetti. Bunların başında tüm fraksiyonları ile birlikte güvenlik hizmetleri, ekonomi ve barış reformunun geldiğini söyledi.

Diğer yandan Genel İstihbarat Direktörü Cemal Abdulmecid, Başbakan’ın Genel İstihbarat Dairesi ziyaretinin ülkenin büyük bir dönüşüme tanık olduğu bir dönemde geldiğine dikkat çekti.

Genel İstihbarat Teşkilatı’nın değişimi desteklemek ve görkemli devrim, istikrar ve anayasa belgesinde belirtilen görevlere bağlılık hedeflerine ulaşmak için ulusal çapta rol oynamaya hazır olduğunu vurguladı.

İstihbarat Direktörü açıklamasına şöyle devam etti:

“Anayasa belgesine göre kendisine verilen görevler doğrultusunda güvenlik ve istikrarı sağlamak için aygıtın yeniden yapılandırılması ve kadrolarının eğitilmesi için çalıştık. Tüm sorunlara karşı devlet sistemiyle tam koordinasyon ve uyum içinde çalışıyoruz.”

Feshedilen Geçici Askeri Konsey, 2018 yılının aralık ayında patlak veren protestoların bastırılmasında kilit rol oynayan ve 2019 yılının nisan ayında Beşir’in devrilmesine yol açan Milli Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı’nın dağılmasını hızlandırdı.

Askeri Konsey, 2020 yılının temmuz ayında el-Beşir’in muhaliflerini bastırmak için kullandığı Milli Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı’nın adını değiştirip Genel İstihbarat Teşkilatı adını verdi. Tutuklama ve arama yetkilerini kaldırdı. Ülkenin güvenlik sorunlarının üstesinden gelmek için doğrudan yürütme hükümeti yetkisi altında bir iç güvenlik aygıtı inşa etme konusunda ise sesler yükseliyor.

Geçiş dönemindeki iktidar ortakları, güvenlik ve istihbarat aygıtının yeniden yapılandırılmasını, gölge tugaylar da dahil olmak üzere rejim milislerinin tasfiye edilmesini ve polis ve güvenlik güçlerinin anayasa belgesinin hükümlerine uygun olarak reform yapmasını talep ediyorlar.

Şarku’l Avsat