El-Ula Havalimanı yıllık 400 bin yolcu kapasitesine sahip (SPA)

El-Ula Havalimanı uluslararası havalimanları listesine girdi

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Genel Otoritesi (GACA) yetkilisi, El-Ula şehrinde bulunan Prens Abdulmacid bin Abdulaziz Havalimanı’nın uluslararası havalimanları listesine girdiğini açıkladı

Yetkili yaptığı açıklamada, “Havalimanı, havalimanında faaliyet gösteren yetkili makamların ihtiyaçları ile uygun olarak tüm operasyonel gerekliliklere ve uluslararası standartlara uygun hale getirildi” ifadelerini kullandı.

2019 yılının Ağustos ayından bu yana Sivil Havacılık Genel Otoritesi ve El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu bölgedeki hava trafiğinin rahatlatılması için El-Ula Havalimanı’nı geliştirdi. Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu doğrultusunda havalimanı, El-Ula şehrine uygun bir şekilde, medeniyet, kültür ve çevre boyutlarıyla öne çıkarılmaya çalışıldı.

Havalimanının kapasitesi yıllık 100 bin yolcudan 400 bin yolcuya çıkarıldı. Havalimanının toplam alanı yaklaşık iki milyon 400 bin metre kareye ulaştı.

Uluslararası standartlara göre ileri teknolojilere sahip VIP salonu gibi havalimanında çeşitli tesisler ve hizmetler bulunmaktadır. Havaalanının büyütülmesi için gerçekleştirilen en son proje ile genel merkezinin yanı sıra yeni hizmet ve tesisler inşa edildi. Yatırım fırsatları ile Suudi Arabistan’daki en büyük 10 havalimanı arasına giren El-Ula havalimanında tek seferde 15 yolcu uçağı aynı anda faaliyet gösterebiliyor.

Şarku’l Avsat