Fas, acil sağlık tedbirlerinin süresini 1 ay daha uzattı

Fas, Kovid-19 ile mücadele için bir yıl önce ilan edilen acil sağlık tedbirlerini 10 Nisan’a kadar uzatma kararı aldığını duyurdu. Fas’ta aşı kampanyası devam ediyor. Yapılan açıklamalar şu ana kadar 3,7 milyon kişinin aşılandığı yönünde.

AFP’nin haberine göre Fas yönetimi, haftalık toplantısının ardından 10 Mart’ta sona ermesi beklenen “acil sağlık durumunu” uzatan kararın onayladığını bildirdi. Hükümet söz konusu kararı, “Kovid-19 salgınının yayılmasını kontrol etmek için alınan önlemlerin etkinliğini ve verimliliğini sağlama noktasında” aldığını bildirdi.

Fas Başbakanı Sadettin el-Osmani, haftalık düzenlenen toplantıda koronavirüse karşı yapılan aşılama kampanyasının başarısına övgüde bulundu. Ayrıca, “nüfus için gerekli aşılama seviyesine ulaşıncaya kadar ihtiyati tedbirlere bağlı kalmaya devam etmenin” önemini vurguladı.

Geçtiğimiz ocak ayı sonunda “AstraZeneca” ve “Sinopharma” aşıları ile başlatılan kampanyada şu ana kadar 3,7 milyon kişinin aşılandığı bildirildi. Çarşamba günü açıklanan resmi verilerde, 360 binden fazla kişinin aşının ikinci dozu aldığı belirtildi. Koronavirüsle enfekte olanların sayısının toplam 885 bin olduğu, 8 bin 653 kişinin ise yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Yetkililer pazartesi günü yaptıkları açıklamada tüm ülkede akşam 21.00’dan sabah 06.00’a kadar olan sokağa çıkma yasağının, iki hafta daha uzatıldığını duyurdu. Ayrıca kutlamaların ve toplantıların yasak olduğu belirtilirken restoran ve mağazaların ise saat 20.00’da kapanacağı bildirildi.

Ücretsiz olarak sürdürülen kampanya ile 36 milyonun üzerinde nüfusun yaklaşık yüzde 80’inin aşılanması hedefleniyor.

Fas şu ana kadar 6 milyon doz AstraZeneca, 1 milyon doz da Sinopharma aşısı aldı. Fas hükümeti geçtiğimiz yılın sonunda her iki aşıdan da toplam 65 milyon doz talep ettiğini açıklamıştı.

Fas, salgın ve kuraklığın etkilerinin geçen yıl yüzde yüze 6,3 oranında ekonomik durgunluğa ve 430 binden fazla kişinin işsiz kalmasına neden olmasının ardından normale dönme noktasında söz konusu kampanyayı ön plana çıkarmak istiyor. Resmi verilere göre söz konusu durum, toplam işsiz sayısını yaklaşık 1 milyon 500 bin kişiye yükseltti.

Şarkul Avsat