ABD’den Kovid-19 tedavisinde kullanılan parazit ilacı Ivermektin kullanımına yönelik uyarı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) dün (Cuma), yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) tedavi etmek veya önlemek amacıyla Ivermektin ilacının kullanılmaması gerektiğini açıkladı. Söz konusu ilacın genellikle bit ve uyuz gibi parazitleri tedavi etmek için kullanıldığı biliniyor.

CNN haber ajansına göre FDA konu hakkında yaptığı açıklamada, “İnsanları Kovid-19’a karşı tedavi etmek için Ivermektin adlı ilaca artan bir ilgi olduğu görülüyor. İlaç, genellikle ABD’de hayvanlardaki parazitleri tedavi etmek veya önlemek için kullanılıyor. FDA, son günlerde tıbbi desteğe ihtiyaç duyan ve kendi kendini tedavi etmek isteyen Kovid hastalarının, atlara verilen bir ilacı kullanması sonucu hastaneye kaldırıldığına ilişkin çok sayıda rapor aldı” ifadelerini kullandı.

FDA açıklamasında, insanlarda Kovid-19’u tedavi etmek veya önlemek için Ivermektin ilacını onaylamadığını ve ilacın antiviral bir ilaç olmadığını belirtti.

Diğer kullanımlar için onaylanan Ivermektin seviyelerinin bile belirli ilaçlarla etkileşime girebileceğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu ilacın yüksek dozlarda alınması tehlikeli ve ciddi hasara neden olabilir” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Aşırı dozda Ivermektin mide bulantısı, kusma, ishal, düşük tansiyon, alerjik reaksiyonlar (kaşıntı ve ürtiker), baş dönmesi, ataksi (denge sorunları), nöbetler, koma ve hatta ölüme neden olabilir” uyarısı yer aldı.

FDA’nın duyurusu, JAMA tıp dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmadan bir gün sonra geldi. Araştırmada ilacın Kovid-19 hastalarında görülen semptomların iyileşmesi için gereken süreyi “önemli ölçüde azaltmadığı” kaydedildi.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri Kovid-19 Tedavi Yönergeleri Paneli, Ocak ayında koronavirüsü tedavi etmek amacıyla bir ilaç önermek için yeterli veri olmadığını bildirdi.

İlacın anti-inflamatuar özelliklere sahip ucuz bir ilaç olduğu ve laboratuvar çalışmalarında virüsün kopyalanmasını önlediği biliniyor. Ancak ilacın gerçek hayatta Kovid-19 ile nasıl etkileşime girdiğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Şarkul Avsat