BM, İran’ın ülkenin güneydoğusundaki protestoculara karşı güç kullanmasını kınadı

Birleşmiş Milletler (BM), İran’ın ülkenin güneydoğusundaki silahsız göstericilere karşı ölümcül güç kullanıldığı gerekçesiyle meydana gelen ölümlerin kapsamlı bir şekilde araştırılması için soruşturma çağrısında bulundu

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Ofisi, İran Devrim Muhafızları ve güvenlik güçlerinin, protestocu etnik azınlığa karşı aşırı güç kullandığını bildirdi.

OHCHR Sözcüsü Rupert Colville Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran Devrim Muhafızları ve güvenlik güçlerinin, protestocu etnik azınlığa karşı aşırı güç kullanmasıyla 12 kişinin hayatını kaybettiği şiddet olayını kınadıklarını söyledi.

Colville açıklamasında, 22 Şubat’ta Devrim Muhafızlarının Pakistan sınırında yer alan Sistan ve Belucistan eyaletinde akaryakıt taşıyan en az 10 kişiyi vurduklarını belirterek, iki gün süren gösterilerin ardından Seravan’a giden yolları ise kestiklerini ifade etti.

Bu cinayetlerin eyaletteki bazı şehirlerde gösterilere yol açtığına dikkati çeken sözcü, Devrim Muhafızları ve güvenlik güçlerinin göstericilere ve yoldan geçenlere karşı aşırı güç kullandığını, en az iki kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Colville göre, yerel yetkililer Kurin şehrindeki gösteriler sırasında bir polisin öldürüldüğünü duyurdu.

OHCHR, olaylarda toplam 23 kişinin öldüğünü tahmin ediyor.

Bölgedeki internetin kesintiye uğraması nedeniyle ölü sayısını doğrulamanın zor olduğunu söyleyen Colville, bu durumun uluslararası insan haklarının ihlali anlamına geldiğini belirterek, yetkilileri internetin hala kesik olduğu bölgelerde internet hizmetini yeniden sağlamaya davet ettiklerini kaydetti.

Sistan ve Belucistan eyaletleri uzun süredir İran hükümetine sorun çıkartırken, Belucistan, ayrılıkçılıkların merkezi haline geldi.

Colville açıklamasında Sistan ve Belucistan eyaletlerinde yaşanan olaylara ek olarak, raporlarda İran’ın kuzeybatısındaki sınır bölgelerinde Devrim Muhafızları tarafından yaklaşık 59 Kürt akaryakıt taşıyıcısının öldürüldüğünü söyledi. Sistematik ve kasıtlı olarak ölümcül güç kullanımından üzüntü duyduklarını ifade eden Sözcü, özellikle Kürt ve Beluc azınlıklarına uygulanan eylemlerin faillerinin cezasız kalmaması için acil tedbirlerin alınması çağrısında bulundu.

Tüm bu cinayetlerin ortaya çıkması ile kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma açılması gerektiğini dile getiren Colville, ölümlere ve ciddi yaralanmalara yol açan hukuka aykırı güç kullananların cezalandırılması talebini yineledi.

Şarku’l Avsat