Suudi Arabistan: Husilerin SİHA’lı saldırılarında biri çocuk iki sivil yaralandı

Suudi Arabistan’ın Hamis Muşayt ve Ahad Rafidah şehirlerinde, dün, Husi milislerinin silahlı insansız hava araçları (SİHA) kullanarak düzenlediği saldırıda şarapnel parçalarının isabet etmesi sonucu 10 yaşındaki bir çocuk ve saldırıya araba kullanırken yakalanan bir sivil yaralandı.

Asir bölgesindeki Sivil Savunma Müdürlüğü Basın Sözcüsü Yüzbaşı Muhammed bin Abdo el Said, dün saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kurumumuz, bazı yerleşim yerlerine şarapnel parçaları düştüğü ile ilgili haberler aldı. Hamis Muşayt ve Ahad Rafidah’a, İran destekli terörist Husi milisleri tarafından yapılan SİHA saldırılarında 10 yaşındaki bir çocuk yaralandı. Çocuk, Suudi Arap Kızılayı ekibi tarafından tedavi edildi. Saldırıya arabasını kullanırken yakalanan bir sivil ise tedavisi için hastaneye kaldırıldı. Vatandaşımızın durumu stabildir” dedi.

Sözcü, açıklamada “SİHA’lardan saçılan şarapnel parçaları bazı evlerde maddi hasara neden oldu, evlerdeki hasar yaralanmaya veya ölüme neden olmadı. Sivil Savunma Müdürlüğü bu gibi durumlarda benimsenen prosedürleri uygulamaya başladı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Husi milislerinin SİHA’lı saldırılarını gösteren bir video yayınladı.

Koalisyon tarafından yayınlanan videoda, Husi milislerine ait SİHA’ların fırlatma alanlarına taşınması esnasında sivil araba kullanıldığı, fırlatma için sivil altyapı kullanıldığı ve saldırıya hazırlık sürecinde milislerin sivil kıyafetler giydiği görüldü.

Şarkul Avsat