Burhan, dün Hartum’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşürken (SUNA)

Mısır ve Sudan, Nahda Barajı için maksimum düzeyde koordinasyon sağlama konusunda anlaştı

Burhan ve Sisi Addis Ababa’nın Mavi Nil Nehri üzerindeki hakimiyetini reddederek baraj müzakereleri için uluslararası dörtlü bir arabuluculuk girişimi konusunda uzlaştı

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Sudan’ın eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in devrilmesinden bu yana Sudan’a ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Dün gerçekleşen ziyaret esnasında Mısır ve Sudan Nahda (Rönesans-Hedasi) Barajı krizine ilişkin maksimum düzeyde koordinasyon sağlama konusunda uzlaştı. İki taraf Addis Ababa’nın dayatmaya çalıştığı “oldu-bitti politikasını” ve “tek taraflı uygulamaları” reddettiklerini belirtti. Aynı zamanda Kahire yıllardır süren krizin çözüme kavuşturulmasında Afrika Birliği (AfB), ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’i (BM) içeren bir arabuluculuk girişimi oluşturulması önerisini desteklediğini belirtti.

Sudan geçiş dönemi Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan konuğu Cumhurbaşkanı Sisi ile toplantılar yaptı. İkili toplantıların ardından yaptıkları açıklamada “sel sezonu gelmeden önce en yakın zamanda Nahda Barajı’nın doldurulması ve işletilmesine ilişkin adil, eşit ve hukuken bağlayıcı bir anlaşmaya varmak amacıyla ciddi ve etkili müzakerelere dönülmesi gerektiğini” vurguladı. İki taraf da anlaşmanın üç ülkenin çıkarları gözetilerek ülkeler ve halklar arasındaki işbirliği ve dayanışma bağlarını güçlendirilecek şekilde yapılmasını talep etti.

Sudan geçiş dönemi Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile birlikte yaptığı ortak bir basın açıklamasında bu ziyaretin iki ülke ve iki hükümet arasındaki sıkı işbirliği çerçevesinde geldiğini söyledi. Burhan “Ortak işbirliğini destekleyen tüm dosyaları ele aldık ve bu sırada iki kardeş halkın kalkınmasına, gelişmesine ve büyümesine hizmet edecek ve iki ülkenin istikrarına katkıda bulunacak ortak vizyonlara ulaştık” dedi.

Ziyaret, iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmeye katkı sağladı

Sudan’ın geçiş döneminde pek çok sıkıntıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Burhan, ülkesinin kardeş ve dost ülkelerin yardımına ve bir duruş sergilemelerine ihtiyacı olduğunu söyledi. Burhan Mısır Cumhurbaşkanı’nın yaptığı ziyaretin Sudan’a ve halk devrimine gerçek bir destek niteliğinde olduğunu ve geçiş sürecinin gidişatına yansıyan iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmeye katkı sağladığını belirtti.

Sudan geçiş dönemi Egemenlik Konseyi Başkanı, Sudanlıların sağlıklı bir geçiş dönemi içerisinde ulaşmaya çalıştıkları demokratik yönetimin temellerinin atılması ve güçlendirilmesi için Sudan’daki geçiş dönemi hükümetini destekleyen Mısır hükümeti ve halkının onurlu duruşlarını takdir etti.

Burhan “Sudan’ın ortak projeleri hayata geçirme ve başta siyasi, ekonomik, güvenlik ve askeri olmak üzere çeşitli düzeylerde işbirliğini artırma konusundaki hevesi ve arzusunu” vurguladı. Toplantılarda “Sudan-Etiyopya sınır bölgesindeki son gelişmeler, Sudan’ın sınırları belirleyen uluslararası anlaşmalara gösterdiği saygı çerçevesinde Etiyopya ile arasındaki doğu sınırında egemenliğini yaymak için attığı son adımlar ve devletin egemenliğini barışçıl bir şekilde şiddete başvurmadan savunmak için gösterdiği sürekli çabalar” ele alındı.

Diğer taraftan Sisi “Bu konuda sıkı bir koordinasyon içerisinde olup istişare yapmaya devam etmenin önemi konusunda anlaştık. Herhangi bir anlaşmaya varmadan Nahda Barajı’nın dolumunun ikinci aşamasına geçilmesiyle aşağı havza ülkeleri olarak Mısır ve Sudan’ın çıkarlarını göz ardı eden tek taraflı uygulamalarla Mavi Nil üzerindeki kontrolün genişletilmesi ve oldu-bitti politikası dayatılmasını reddetme konusunda uzlaştık. Yaza kadar hukuken bağlayıcılığı olan bir anlaşma yapılması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

İkili ilişkiler çerçevesinde Sisi, Burhan ile Mısır ve Sudan’ın ulusal güvenliklerinin sıkı bir şekilde bağlı olduğu ve iki ülke arasındaki Arap ve Afrika sahalarında istikrarı sağlamayı amaçlayan ortak çabaları birleştirmeye çalışma konusunda uzlaştıklarını vurguladı.

Sisi konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Sizi temin ederim ki Mısır kalben ve bedenen sizlerin yanında olacak. Kuzey vadisindeki kardeşlerinin istikrarı ve güvenliğinin ayrılmaz bir parçası sayılan kardeş Sudan halkının kalkınması, istikrarı ve gelişimi için gösterdiğiniz çabaları destekleyecek. Mısır ve Sudan arasındaki ikili ilişkilerde geçtiğimiz dönemde övülmeye değer bir ilerleme kaydedildi. Karşılıklı ziyaretler ve yoğun bir şekilde devamlı yapılan istişarelerle iki ülkenin hükümetleri arasındaki koordinasyon seviyesinin artması bunun bir göstergesi. Bu çaba tamamen iki ülke arasındaki siyasi koordinasyonu artırmayı, elektrik bağlantısı, demiryolları ve ticari, kültürel ve bilimsel alışveriş dahil olmak üzere bir dizi hayati alanda projelerin hayata geçirilmesini ve sağlık, tarım, sanayi, madencilik ve diğer alanlarda işbirliğinin artırılmasını hedefliyor. İki ülke arasında istenen entegrasyon hedefine ulaşmak ve iki ülkenin büyük potansiyellerini, iki kardeş halkın yararına kullanmak arzulanıyor.”

Aynı zamanda Sisi “Tüm Sudanlı tarafların özverisi sonucunda başarı ile sonuçlanan büyük çabalardan sonra Kapsamlı Barış Anlaşması’nın imzalanmasıyla elde edilen tarihi başarıdan dolayı Sudanlıları tebrik ederek aziz Sudan vatanını, Sudan halkını kapsayan yeni bir barış, kalkınma ve gelişme çağına sokma arzularını” takdir etti.

Hartum’a yaptığı ziyaret dolayısıyla mutluluğunu dile getiren Mısır Cumhurbaşkanı Sudan ve Mısır halklarını bir araya getiren şeyin, iki ülkenin tarihi boyunca devam edecek ve değişmeyecek olan bağları ve kader ortaklığı olduğunu söyledi.

Sisi Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu (Hamideti) ve Başbakan Abdullah Hamduk ile ayrı ayrı toplantılar gerçekleştirdi. Sisi “Mısır ve Sudan’ın ulusal güvenliklerinin birbirine sıkı bir şekilde bağlı olması ve Arap ve Afrika sahasında istikrarı sağlamak için iki ülke arasındaki ortak çabaları birleştirme çabası çerçevesinde Başkan Abdulfettah el-Burhan ile bölgesel ve uluslararası sahada ortak öneme sahip bir dizi konuyu görüştüm” dedi. Sisi bu adımların iki ülke arasındaki siyasi koordinasyonu artırmayı, elektrik bağlantısı, demiryolları ve ticari, kültürel ve bilimsel alışveriş dahil olmak üzere bir dizi hayati alanda projelerin hayata geçirilmesini ve sağlık, tarım, sanayi, madencilik ve diğer alanlarda işbirliğinin artırılmasını hedeflediğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve beraberindeki heyetin Hartum’a yaptığı ziyaret saatlerce sürdü. Mısır tarafı bu süre zarfında Sudan’daki geçiş hükümeti liderleriyle görüşmeler yaptı.

Şarku’l Avsat