Fas, Avrupa ve Arap ülkeleri ile uçuşları askıya alıyor

Fas, pazartesi gününden itibaren 21 Mart tarihine kadar Polonya, Norveç, Finlandiya, Yunanistan, Lübnan ve Kuveyt ile uçuşları askıya alma kararı aldı.

Ulusal Havalimanları Ofisi tarafından yapılan açıklamada, bu kararın, başka ülkeler üzerinden gelen, uçuşların askıya alındığı ülkelerden gelen yolcuları da kapsadığını açıkladı.

Fas daha önce de koronavirüsün mutasyona uğramış yeni varyantlarını kontrol altına almayı amaçlayan ihtiyati tedbirler kapsamında aşamalı olarak, dünyanın çeşitli ülkeleri ile yapılan karşılıklı uçuşları askıya aldığını duyurmuştu. İlk aşamada İngiltere ve Güney Afrika, ikinci aşamada İtalya, Belçika, Türkiye, İsviçre, Almanya, Hollanda, Avusturya, Portekiz, İsveç, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Brezilya, Avustralya, İrlanda ve Yeni Zelanda, üçüncü aşamada ise Cezayir ve Mısır ile karşılıklı uçuşlar askıya alınmıştı.

Diğer yandan, Rabat Fransızları Derneği Başkanı Frederic Bauer “Fas’ta ikamet eden yabancıların faydalandığı koronavirüs aşılama sürecinin, çok iyi koşullarda gerçekleştirildiğini” belirtti. Bauer, Fransız Haber Ajansı AFP’ye yaptığı açıklamalarda, aşı kampanyasının iyi bir şekilde ilerlemesine övgüde bulundu ve ülkede ikamet eden yabancıların, vatandaşlar gibi ücretsiz olarak aşılardan faydalandığını açıkladı.

Bauer “Yetkililer yaş gruplarına göre aşının ilk dozunu ne zaman ve nerede alacağımızı bildirmek için kapılarımızı çaldılar” diyerek, kampanyanın “ideal koordinasyonuna” dikkat çekti. Aşının ilk dozunun uygulanmasının ardından ikinci doz için bir tarih belirlendiğini ve “herkesin mutlu olduğu” belirtildi.

Fas’ın salgının başlangıcından bu yana, Kovid-19 salgınının yayılması ile mücadele etmek için aldığı sağlık önlemlerine ilişkin konuşan Bauer, ülkedeki kriz yönetiminin örnek teşkil ettiğini ve “Bunun kanıtının vaka sayılarındaki düşüş” olduğunu ifade etti.

Bauer, karantinanın başında, seyahat izni verilmediği sürece, insanların yalnızca belirli bir alan içinde hareket edebildiğini hatırlatarak, ülke sakinleri tarafından sağlık talimatları ve prosedürlerine saygı duyulduğunu söyledi. Bauer son olarak “Fas, kalkınma ve kapsamlı bir yeniden yapılanma sürecine giriyor. Faslılar ülkeleri ile gurur duyabilirler” değerlendirmesinde bulundu.

Fas: İlk doz aşı olanlar 3 milyon 961 bin 941 kişiye ulaştı

Fas’ta ulusal aşılama kampanyasının başlamasından bu yana ilk doz aşı olan kişi sayısının 3 milyon 961 bin 941’e yükselirken, ikinci doz aşıları olan kişi sayısı 651 bin 351 kişiye yükseldi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Fas’taki ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Fas’ın, Kovid-19’a karşı aşı mücadelesini başarıyla tamamlayan ilk 10 ülke arasında yer aldığı” belirtildi.

WHO’nun Fas temsilcisi, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, bu başarıyı “Kampanyanın başarısı için tebrikler!” ifadeleri ile kutladı.

Aşılama kampanyası aşamalı ve şartlara bağlı olarak yürütülüyor. 17 yaş üstü tüm Fas vatandaşları ve sakinleri kampanyadan faydalanabiliyor.

Şarkul Avsat