Kral Selman Bakanlar Kurulu toplantısına video konferans aracılığıyla başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan: Ras Tanura ve Zahran’ı hedef alma girişimleri uluslararası yasaların açık ihlalidir

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın Ras Tanura Limanı ve Zahran’daki yerleşim bölgesini hedef alan terör girişimlerini kınayarak, bu eylemlerin uluslararası yasaların açık bir ihlali olduğunu ifade etti.

Bu saldırılar ile her ne kadar hain ve korkakça Suudi Arabistan hedef alınsa da, daha geniş ölçüde küresel ekonominin hedef alındığına dikkat çekildi.

Suudi Arabistan’ın, küresel enerji güvenliğini koruyacak şekilde ulusal yetenekleri ve kazanımlarını muhafaza etmenin yanı sıra enerji arzının istikrarı, petrol ihracatının güvenliği ve deniz trafiğinin ile küresel ticareti garanti altına almak için terör saldırılarını durdurma yönünde önlemler aldığı bildirildi.

Bakanlar Kurulu, tüm ülkeler ve kuruluşlara, siviller ve hayati tesislere yönelik eylemlere karşı durma çağrısını yineledi.

Toplantıda, Arap Birliği’nin 2021 Arap Kalkınma Hareketi Ödülü’nü, Suudi Arabistan ve Arap dünyasında kapsamlı kalkınma planını teşvik etme ve tüm alanlarda ortak Arap eylemini destekleme ve güçlendirme çabalarından dolayı Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a vermesine övgüde bulundu.

Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) gönderdiği, İran destekli terörist Husi milisleri Suudi Arabistan’daki sivilleri hedef alması karşısında uluslararası toplumun sorumluluğunu üstlenmesi talebinin yer aldığı mektup ele alındı.

Ayrıca söz konusu mektupta yer aldığı gibi, BM’nin Yemen’de siyasi bir çözüme ulaşma çabalarını ve uluslararası kararların güvenilirliğini baltalayan bu tür saldırıların faillerini cezalandırma çağrısı da yapıldı.

Arap Birliği’nin bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen 155. toplantısının kapanış oturumunda yayınlanan bildirinin içeriği gözden geçirildi. Burada yer aldığı gibi, uluslararası referanslar ve Arap Barış Girişimi çerçevesinde Filistin meselesinin Arap ülkelerinin önceliği olduğu bir kez daha ifade edildi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn’in oluşturduğu Arap Birliği Bakanlar Komitesi’nin, İran’ın Arap ülkelerinin içişlerine müdahalelerini ele almanın yollarını görüştüğü ve İranlı yetkililerin Arap ülkelerine karşı sürekli kışkırtıcı açıklamalarını kınadığı toplantı da değerlendirildi.

Toplantıda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin yerel ve uluslararası son gelişmeler, epidemiyolojik eğri ve ülkedeki virüs istatistikleri hakkında bilgiler gözden geçirildi.

Salgınla mücadelede elde edilen kazanımları korumakla birlikte vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıların sağlık ve güvenliğini korumak için alınan ihtiyati ve önleyici tedbirlere uymaya devam etmenin önemi vurgulandı.

Toplantıda, Kral Selman’ın Hac ve Umre sektörlerinde faaliyet gösteren kuruluşlar için bir dizi teşvik girişimini onaylaması ele alındı.

Kabine üyeleri, Kral Selman’ın Hac ve Umre sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların performansını artırmak ve hacılara hizmet etmek için tüm yeteneklerden yararlanma konusundaki isteğini takdir etti.

Suudi Arabistan hükümetinin, koronavirüs salgınının bireyler, özel sektör ve yatırımcılar üzerindeki etkilerini hafifletmek amacıyla şu ana kadar 180 milyar riyali aşan 150’den fazla girişim başlatmasının altı çizildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.

Şarku’l Avsat