Yardım kuruluşlarından yoksul ülkelere aşı çağrısı

Yardım kuruluşları, yoksul ülkelerde koronavirüs aşısının eksikliği hakkında uyarıda bulundu.

Oxfam ve diğer yardım kuruluşlarından oluşan koalisyondan Salı akşamı yapılan açıklamada, “Dünyanın en yoksul ülkelerinin çoğu, şuana kadar vatandaşlarına tek bir aşı bile vermiş değil” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, en iyi ihtimalle, güney yarımkürede yer alan ülke nüfuslarının 2021’in sonuna kadar yalnızca %20’sinin koronavirüse karşı geliştirilmiş aşı alabileceği ifade edildi. Koalisyon, aşı dağıtan ilaç firmalarına bu konuda uyarıda bulunurken, aşıların adil dağıtılması gerektiğinin altını çizdi.

Uluslararası insani yardım örgütü Oxfam İcra Direktörü Gabriela Bucher yaptığı açıklamada, “Ekonomik ayrıcalıklara sahip ülkeler, ilaç şirketlerinin kimin yaşayıp yaşamayacağını belirlemesine izin vererek uluslararası sağlık krizini uzatacaklar” dedi.

Alman haber ajansı DPA’ya göre ABD, Fransa ve Almanya’da yapılan ankete katılanların üçte ikisi, hükümetlerin aşı teknolojilerini diğer ülkelerle paylaşması gerektiğini belirtti. Alman sigorta şirketi ‘Allianz’ın yaptırdığı söz konusu anket, veri şirketi ‘YoGov’ enstitüsü tarafından gerçekleştirildi.

Şarkul Avsat