Fetih Hareketi ‘ayrılıkçıları caydırmak’ için Kudva’yı ihraç etti

Fetih Hareketi, efsane lider merhum Yaser Arafat’ın yeğeni Kudva’ya karşı kesin tavrını belli ederek, Hareketin resmi listesine rakip seçim listesi oluşturmayı planlayan önde gelen eski ve mevcut yetkililerin bir tür ‘isyanı’ ile karşı karşıya gelmekten kaçınmayacağı mesajını verdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Fetih Hareketi Başkanı sıfatıyla, Nasır el-Kudva’nın Fetih Merkez Komite üyeliğini iptal etme kararını imzaladı. Abbas’ın bu adımı, Kudva’nın mayıs ayında yapılması kararlaştırılan Yasama Konseyi Seçimlerine bağımsız bir listenin başında aday olma kararından geri adım atmayı reddetmesi üzerine geldi. Fetih Hareketi Merkez Komitesi, yaptığı açıklamada, 8 Mart tarihli toplantıdan çıkan karar uyarınca Kudva’nın üyeliğini sonlandırma kararı aldığını duyurdu. Söz konusu toplantıda Kudva’ya “Hareketin iç tüzüğünü ve kararlarını çiğneyen ve birliğine zarar veren tutumundan geri adım atması için 48 saat mühlet verilmesi” kararlaştırılmıştı.

Komitenin açıklamasında, “Bununla (Kudva’yı ikna etmekle) görevlendirilen kardeşlerimizin harcadığı çabaların başarısız olmasının ardından iç tüzüğe, Hareketin kararlarına ve birliğini korumaya bağlı kalınarak (Kudva’nın ihracı) dün itibariyle yürürlüğe girmiştir” denildi.

Bu karar, Başkan Abbas’ın, resmi listenin dışında seçim listesi oluşturarak Fetih Hareketi’ne meydan okumaması için Kudva ile bizzat yaptığı görüşmelerin ve arkasından Merkez Komitesi ile Devrim Komitesi üyelerinin Kudva’yı ikna çabalarının sonuçsuz kalmasının ardından geldi.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, Harekete meydan okumayı düşünen başka kişilerin caydırılması, Hareket saflarında bölünmenin engellenmesi ve gelecek seçimlerde mağlubiyete sebep olmaması için kararın acilen alındığını bildirdi. Kaynaklar, Fetih’in 2006 tecrübesinin tekrarlanmasını istemediğini ve bedeli her ne olursa olsun buna izin vermeyeceğini belirtti.

Nitekim Fetih Hareketi 2006’da rekabete, bağımsız listelere ve kızgınlıkları sebebiyle Yasama Konseyi Seçimi’nde Hamas Hareketi’ne oy veren isimlere tanık olmuştu. Bu durum Fetih Hareketi’nin Konsey’deki çoğunluğu kaybetmesine sebep olmuştu.

Fetih Hareketi, efsane lider merhum Yaser Arafat’ın yeğeni Kudva’ya karşı kesin tavrını belli ederek, Hareketin resmi listesine rakip seçim listesi oluşturmayı planlayan önde gelen eski ve mevcut yetkililerin bir tür ‘isyanı’ ile karşı karşıya gelmekten kaçınmayacağı mesajını verdi.

Kudva ilan ettiği özel listesinin Fetih ve sivil toplum kuruluşlarından katılmak isteyenlere açık olduğunu belirtti. Hareket ile ilişiği kesilen Muhammed Dahlan da rakip liste oluşturdu. Hareket yöneticilerinden Nebil Amr da Fetih’in resmi listesine rakip liste oluşturması beklenen isimler arasında yer alıyor.

Dahlan Kudva’yı ihraç kararını reddetti

Dahlan ve Amr, Merkez Komitenin Kudva’yı ihraç kararını reddetti. Dahlan, söz konusu kararı “Hareketin tüm usul, kural ve köklü teamüllerine aykırı” diye niteledi. Dahlan Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu, uzun tarihi boyunca bu denli zorbalığa, tek olmaya ve çoğulculuk, tüm görüş ve fikirleri kucaklama geleneklerinden sapmaya şahit olmayan Fetih’in güç ve yeteneklerini dağıtmak için yeni bir adımdır” dedi.

Dahlan, paylaşımının devamında şunları kaydetti:

“Bu karar, artık halkımızın çıkarlarına, birliğine ve davasına gerçek anlamda tehdit ve Fetih için karanlık bir tehlike oluşturan Mahmus Abbas’ın yöntemini kabul etmenin imkansız olduğunu doğruluyor. Hareket yönetimi, kadroları ve mensuplarından, Hareketin zayıflaması, konumunu ve yeteneklerini kaybetmesinin kaynağını oluşturan bu sistematik yıkıma karşı durmalarını talep ediyorum.”

Nebil Amr da Fetih’in Kudva’yı ihraç etme kararını ‘üzücü’ diye niteledi. Yerel haber sitesi Hades’in aktardığına göre Amr, yaptığı açıklamada, “Beklemek ve sorunu daha iyi ele almak mümkündü. Özellikle Fetih konusunda cerrahi işlemlerin uygulanabilir olmadığını, aksine ters bir sonuca yol açtığını defalarca dile getirenlerdenim” ifadesini kullandı.

Kudva, Başkan Abbas döneminde Dahlan’dan sonra ihraç edilen ikinci isim oldu. Abbas ve Dahlan arasındaki ihtilaflar kamuoyuna yansımış ve arabulucuların müdahalesine rağmen iç uzlaşı sağlanamamıştı.

Kudva ise uzun bir dönemdir Abbas ile siyasi, Fetih içerisindeki meseleler ve hatta merhum Arafat hakkında ‘zehirlenme’ varsayımıyla ilgili inceleme dosyası hususunda anlaşmazlık içerisindeydi.

Kudva ve Abbas’ın ilişkilerinde son yıllarda çok sayıda gelgitler yaşandı. İki isim arasındaki tartışmalar, gerginlik ve küsme durumları Kudva’yı 2018’de istifa kararını ilan etmeye sevk etti ancak arabulucuların araya girmesiyle durum çözüme kavuşmuş ve Kudva istifa kararından vazgeçmişti.

Kudva, Yasama Konseyi Seçimi’ne hazırlık döneminin başlarında, mevcut sistemi ‘düzeltmenin zorlaştığını’ belirterek, Filistin’deki siyasi rejimi değiştirme çağrısında bulunmuştu. Kudva, Filistin Demokrat ve Ulusal Forum’u kuracağını ve Yasama Konsey Seçimi’ne bu oluşumla gireceğini ilan ederek, “Beni Fetih’ten ihraç etseler de bu yoldan geri dönüş yok” ifadesini kullanmıştı.

Şarku’l Avsat