Marib, Taiz ve Hacca’da 250 Husi milis öldürüldü

Yemen ordusunun, İran tarafından desteklenen Husi milislere karşı Marib, Taiz ve Hacca bölgelerindeki ilerlemesi sürüyor. Yemen Savunma Bakanı Korgeneral Muhammed el-Makdisi dün yaptığı resmi açıklamada, hükümetin devleti yeniden kurmak ve darbeyi sona erdirmek için mücadeleye devam edeceğini vurguladı.

Ordu medya kaynakları dün, Marib, Taiz ve Hacca cephelerinde ordu güçleri ile Husiler arasında yaşanan şiddetli çatışmada en az 250 milisin öldürüldüğünü aktardı.

Resmi kaynaklara göre Yemen Savunma Bakanı Muhammed el-Makdisi, halkın, silahlı kuvvetlerin ve meşru liderliğin devleti yeniden kurma ve İran destekli Husi milislerini yenilgiye uğratarak Yemen halkını isyana ve teröre neden olan milislerin dayattığı suçlardan, ihlallerden ve acılardan özgürleştirme mücadelesini tamamlama konusunda kararlı olduklarını vurguladı. Yemen resmi ajansı SABA, Makdisi’nin Marib’in batısındaki Kesara’da ön cepheleri teftiş ettiğini ve bölgesel komutanlar ve askeri birimlerden  operasyonlar hakkında ayrıntılı açıklama aldığını bildirdi.

Makdisi yaptığı açıklamada, Husilerin tüm yeteneklerini, kuvvetlerini, ele geçirdikleri ve Tahran’dan aldıkları tanklarını, zırhlarını ve silahlarını seferber ettiklerini ve çok sayıda insanı Marib ve Cevf sınırlarında savaşmaya ittiklerini ancak orduya karşı başarısız olduklarını söyledi.

Yemen Savunma Bakanı, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne (ICRC) Husilerin geride bıraktığı yüzlerce cesedi belgelemeye, milislerin kontrolündeki bölgelerde yaşayanları da milislerin işledikleri suçlara karışmamaya ve yaşananlardan ders çıkarmaya çağırdı.

Ordu medyası Marib’in batısındaki Kesara bölgesindeki Husi noktalarının kuşatıldığı ve Husi mevzilerini hedef alan Koalisyon güçlerinin hava operasyonlarıyla eş zamanlı olarak bu noktalara tedarikin kesildiğini bildirdi.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Medya Merkezi sahadaki bir kaynaktan, ordunun dün başlattığı operasyonun Husi saflarında bir dizi yaralı ve ekipman kaybına neden olduğunu aktardı. Açıklamada en az 80 Husi unsurunun öldüğü kaydedildi.

Aynı kaynak, Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’na bağlı hava kuvvetlerinin Husi milislere takviye ekipler taşıyan üçü zırhlı olmak üzere altı aracı imha ettiğini bildirdi. Ayrıca ordunun bir zırhlı araç ile orta ve hafif şiddette silahlar ve çeşitli türde cephanelikler ele geçirdiklerini ifade etti.

Ordu medyası, Hacca’nın Abs bölgesi cephesinde ordu güçleri ile çatışmaya giren 28 Husi milisin öldürüldüğünü aktardı. Saha kaynakları da son iki günde aynı cephede yaklaşık 100 unsurun öldüğünü bildirdi.

Hacca’daki hükümet güçleri Harad’ın büyük bölümünü, Midi, Hayran ve Musteba bölgelerini ve Abs’ın bazı kısımlarını kontrolü altında tutuyor. Husi milisler ise çoğu engebeli dağlık alanlar olmak üzere kalan 31 müdürlüğü kontrol ediyor.

Ordu kaynakları, Husi darbeci milis unsurları arasında yaşanan dağılmanın ardından ordu güçlerinin Taiz’in batısındaki Cebel Habeşi cephesinde önemli ilerlemeler kaydettiğini aktardılar. “Hükümet güçleri el-Anin cephesinde büyük bir operasyon düzenleyerek el-Cubeyriye, es-Safra, el-Meşbek, el-Akhaf ile es-Sarahim ve el-Anin dağlarını kurtarmayı başardılar” açıklamasında bulundular.

SABA’ya göre çatışmalarda Husi milisleri arasında onlarca ölüm ve yaralanma meydana geldi. Savaş teçhizatlarında ağır kayıplar yaşandı. Orduya ait internet sitesinde yapılan açıklamada “Cebel Habeşi’nin kuzeyindeki kurtarılan bölgelerin önemi, Taiz şehrini Hudeyde vilayetine bağlayan ana hattı (Hecde- er-Ramade) içeriyor olması” denildi.

Komutanların açıklamalarına göre Taiz’deki (güneybatı) hükümet güçleri, stratejik el-Berah beldesini kontrol etmeye ve Makbana bölgesinin bulunduğu vilayetin kuzeybatı bölgelerinin kurtarılmasını sağlamaya çalışıyor. Bu gelişmeler, Taiz’in tüm bölgelerini Husi milislerin elinden almak amacıyla yerel yetkililer tarafından başlatılan genel seferberlik ilanı ile eşzamanlı olarak yaşanıyor.

Husi milislerin çeşitli cephelerdeki kayıplarına karşılık Marib kentinden görgü şahitleri, grubun şehrin kuzeybatı mahallelerini balistik bir füzeyle hedef aldığını bildirdiler. Ayrıca Taiz’deki sağlık kaynakları, Makbana bölgesindeki yerleşim köylerine milisler tarafından düzenlenen bombardımanda bir çocuğun öldüğünü, bir çocuğun da yaralandığını kaydettiler.

İran destekli grubun liderleri, özellikle petrol eyaleti Marib cephelerinde olmak üzere BM’nin ve uluslararası toplumun çağrılarını reddederek savaşmaya, asker toplamaya ve savaşı finanse etmek için zorla vergi toplamaya devam ediyorlar.

Yemen insan hakları raporlarına göre Husi milislerin Marib vilayetindeki yerleşim yerlerine ve köylere balistik füzeler ve insansız hava araçlarıyla düzenlediği saldırılarda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 918 sivil hedef alındı. Siviller arasında ölüler ve yaralılar olduğu bildirildi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yaptığı son açıklamada, İran’ın milis silahlarıyla yayılmaya çalıştığını kaydetti. Cumhurbaşkanı ayrıca Körfez Girişimi’nde temsil edilen üç temel referansa ve uygulama mekanizmalarına, Ulusal Diyalog Konferansı’nın sonuçlarına ve özellikle 2216 sayılı olmak üzere ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararlarına dayalı olarak Yemen’e barış getirme çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat