Hafar el-Batin’deki bir Suudi vatandaşı koronavirüs aşısı oluyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’da şu ana kadar 2 milyon 500 bin dozu aşkın aşı yapıldı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, ülkenin çeşitli bölgelerindeki aşı merkezlerinde şu ana kadar 2 milyon 500 bin dozdan fazla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıların aşılara olan talebinin yoğun olması nedeniyle başkent Riyad’daki Aşı Merkezi’ndeki çalışma saatlerinin 7/24 olacak şekilde uzatıldığı ifade edildi.

Bakanlık, herkese Sehhaty uygulaması üzerinden aşı olmak üzere kayıt yaptırma çağrısını da bir kez daha yineledi.

Koronavirüs verileri

Sağlık Bakanlığı, ayrıca son 24 saatte 393 kişide daha koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 383 bin 499’a çıktığını bildirdi.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, 566’sı ağır hasta olmak üzere ülkedeki aktif vaka sayısının 3 bin 553 olduğu ifade edildi.

Açıklamada, 231’i son bir günde olmak üzere şu ana kadar 373 bin 361 kişinin iyileştiği de belirtildi.

Bakanlık, son 24 saatte 7 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının ise 6 bin 585’e yükseldiği bilgisini de verdi.

8 bölgede 12 cami geçici olarak kapatıldı

Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve Rehberlik Bakanlığı, cemaat arasında koronavirüse yakalanan kişilerin olmasının ardından bugün 8 bölgede yer alan 12 camiyi geçici olarak kapattı.

Toplamda 38 günde geçici olarak kapatılan cami sayısı 306’ya ulaştı. Sterilizasyon işlemlerinin ardından bunlardan 287’si ise açıldı.

Bakanlık, herkesi ihtiyati tedbirlerle ilgili tüm talimatlara uymaya ve camilere gelenlerin güvenliği ve sağlığı için bu konuda işbirliği yapmaya çağırdı.

Şarku’l Avsat