Şahin Gözü 1 adlı askeri tatbikat kapsamında Yunanistan üzerinden uçuş gerçekleştiren Suudi savaş uçakları.(SPA)

Suudi Arabistan’dan Şahin Gözü 1 tatbikatı

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı: Birçok ülke ortaklığında düzenlenen çeşitli askeri tatbikatlara katıldık

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı bu yılın başından bu yana birçok ülke ortaklığında düzenlenen çeşitli askeri tatbikatlara katıldı. Askeri uzmanlık alanında gerçekleşen alışveriş ile savunma stratejilerini geliştirme çalışmalarına hız verdi. Önceki askeri tatbikatlar, eğitim sahaları, hava, deniz ve kara kuvvetlerini de kapsayacak şekilde ülke içinde ve dışında çeşitlilik gösterdi. Bu yılın ilk üç ayında farklı savaş koşullarına dair askeri uzmanlık alanını genişleten yaklaşık yedi farklı tatbikat düzenlendi. Gözlemcilere göre Riyad, istikrarlı bir şekilde Arap bölgesinde müttefikleriyle birlikte liderlik konumunu güçlendiriyor ve askeri yeteneklerini geliştiriyor.

Askeri uzman emekli Tümgeneral Şami ez-Zahiri, Şarku’ l Avsat ile gerçekleştirdiği röportajda Suudi güçlerinin Arap bölgesindeki askeri manevralarla yakından ilgilendiğini ve bölgesel veya uluslararası  tatbikatlara aktif olarak katıldığını söyledi.

Silahlı Kuvvetler Komutanlığı ve Kurmay Koleji Komutanı ve Silahlı Kuvvetler İdaresi eski Başkanı ez-Zahiri konuya dair şu açıklamalarda bulundu:

“Suudi güçleri, Husi saldırıları ve diğer eylemlerle yüzleşerek bunu kanıtladılar. Özellikle başta hava kuvvetleri olmak üzere savaşa hazır olduklarını gösterdiler. Suudi hava savunma gücünün  yetenekleri, Yemen’deki Husi mevzilerininin hassas bir şekilde hedef alınması ve Yemen’deki sivillerin veya askeri olmayan tesislerin etkilenmemesi ile gözler önüne serildi.”

Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri, ‘Şahin Gözü 1’ (Eye of the Falcon 1) adlı tatbikatta Yunan Hava Kuvvetleri ile Akdeniz semalarında, Girit Adasın’daki Souda Askeri Üssü’nde ortak bir askeri tatbikat düzenliyor.

Suudi güçlerinin F-15 C savaş uçakları ile katıldığı tatbikatta hava güçlerinin teknik becerilerinin geliştirilmesi, hava harekatlarının planlanması ve uygulanmasında askeri deneyimlerin Yunan Hava Kuvvetleri ile paylaşılması hedefleniyor.

Askeri uzman, Suudi-Yunan tatbikatını Akdeniz üzerine gerçekleştirilmesi sebebiyle benzersiz olarak nitelendirdiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Tatbikatın başarısında harekat sahasının çok büyük bir rolü var. Bu nedenle kuvvetler karada, denizde ve havada çok sayıda harekat sahasına sahip olmaya istekli.”

Uzman ayrıca tatbikatların, komşu ülkeler arasındaki mevcut gerilimlerle hiçbir ilgisi olmaması nedeniyle siyasi hale getirilmemesi gereken önceliklere göre gerçekleştirildiğini kaydetti.

Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri, askeri manevraları yapabilen, savaş hazırlığını artıran ve savunma performansını geliştiren savaş uçağı filosuyla öne çıkıyor.

Ez- Zahiri, Suudi Arabistan’ın 214 havalimanıyla tahmin edilen askeri havaalanı sayısı bakımından en büyük ülkelerden biri olduğuna ve ülkenin tüm bölgelerinde entegre hava üsleri bulunduğuna dikkat çekti. Bununla beraber, Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nin saldırı, savaş ve nakliye uçağı dışında 253 helikoptere ek olarak eğitim amaçlı 186 uçağa sahip olduğuna dikkat çekti.

Suudi Arabistan askeri kuvvetleri geçtiğimiz aylarda, birçok ülkenin katılımıyla savaş hazırlık kabiliyetini artıran çeşitli askeri hava tatbikatlarına katıldı. En göze çarpanı, Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri ile ABD Hava Kuvvetleri arasında Batı Bölgesi’nde düzenlenen ortak Ejderha Tatbikatı’ydı. Bunu, diğer bazı ülkelerle birlikte Emirlikler’de düzenlenen “Çöl Bayrağı 2021” tatbikatları izledi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı geçtiğimiz şubat ayında, hava güçlerini ve teknik destek personelini eğitmek için gelişmiş yeteneğe sahip Doğu Bölgesi’ndeki Kral Abdülaziz Hava Üssü Hava Harp Merkezi’nde, gerçek savaş ortamı ve silahlı kuvvetlerin tüm birimleri için modern savaş benzeri gerçeklikteki Ramah en-Nasr 1 tatbikatını gerçekleştirmişti.