Suriye’nin kuzeyinde bulunan Ayn İsa ilçesinin girişindeki bir Rus devriyesi

Wagner unsurları, Deyr-i Zor petrol sahası yakınlarına konuşlandı!

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Aleksandr Karpov, Rus askeri polisinin Suriye’nin güneybatısındaki Busra şehrinde bulunan antik anıtların yakınlarına konuşlandırıldığını duyurdu.

Karpov, geçen şubat ayından bu yana Rus polisinin Suriye’nin Busra şehrinde anıtları korumaya başladığını söyledi.

Daha önce bölge, muhalif grupların kontrolü altında bulunuyordu. İki yıl önce Rusya Uzlaştırma Merkezi’nin arabuluculuğu, hükümet güçleri ile uzlaşıya varılmasına katkıda bulundu.

17 Mart’ta Wagner’e bağlı Rus paralı asker gruplarının, Deyr-i Zor şehrinde rejim kontrolündeki bölgelerde yeniden devriyelere başladığı açıklandı. Yerel kaynaklar, Deyr-i Zor’da Wagner’e bağlı 150 silahlı unsurun, Suriye rejimi ve Rus güçlerinin kontrolündeki petrol tesislerini koruma görevini üstlendiğini söyledi. Kaynaklara göre Irak Hizbullah’ından 100 kuvvetlik askeri takviyeler de Rakka’nın güneyinde İran kontrolündeki Zamleh petrol ve gaz sahasına ulaştı.

Birkaç gün önce Rusya ve Beşinci Kolordu güçleri, İran Devrim Muhafızları’na bağlı Fatimiyyun milislerinin geri çekilmesi sonrasında Rakka kırsalında ‘es-Sevre’ petrol sahası ve Tavinan doğalgaz sahasına girerek kontrolü sağladı.

Muhalif ‘Ayn Fırat’ haber ağına göre Suriye rejim güçlerinin, İranlı ve Rus milislerin kontrolünde olan Deyr-i Zor şehrinin el-Kasur mahallesinde Wagner çeteleri dolaşıyor. Haber ağı, Deyr-i Zor- Şam yolundaki Sports City’de bulunan Wagner gruplarının, bu hafta şehirde ikinci devriyelerini gerçekleştirdiğini belirtti. Aynı şekilde et-Taym petrol sahasında da çok sayıda unsur konuşlanırken, haber ağı bölgede toplamda 150 unsurun bulunduğunu ifade etti.

Habere göre Wagner, geçen yılın sonlarında Deyr-i Zor’dan ve ülkenin doğusunda rejim kontrolündeki bölgelerden geri çekildi. Son aylarda artan DEAŞ saldırıları karşısında Wagner, petrol sahalarını koruma görevlerinde İranlı milislere güveniyordu.

Mayıs 2018’de Uluslararası Koalisyon Güçleri tarafından yapılan askeri operasyon, Wagner’in Suriye’deki varlığının boyutunu ortaya çıkardı. Öyle ki saldırı, Deyr-i Zor’un doğusundaki rejim güçleri ve müttefik milislerinden oluşan bir konvoyu hedef aldı ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki bir askeri noktaya saldıran 200’den fazla Rus savaşçının ölmesine neden oldu. Bu bağlamda İran Devrim Muhafızları’na bağlı bir askeri konvoyun, Deyr-i Zor’un doğusundaki el-Aşara çölünde DEAŞ tarafından pusuya düşürüldüğü bildirildi. Konvoy Seyyide Zeynep, Devrim Muhafızları unsurları ve özel muhafızlardan unsurlar da dahil Mayadin ilçesinde Devrim Muhafızları komutanlarından İranlı Kasım ve Rıza komutanlığındaki 6 araçtan oluşuyordu. Pusuda Kasım ve Rıza ölürken, bazı subaylar da ağır şekilde yaralandı.

Öte yandan Suriye hükümeti, bir Rus şirket ile Akdeniz’de Tartus açıklarında petrol arama anlaşması imzaladı.

Yerel medya organları, anlaşmanın Suriye Petrol Bakanlığı ve Rusya’nın ‘Capital Limited’ firması arasında imzalandığını duyurdu. Anlaşmaya göre Suriye devleti, firmaya, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin Akdeniz’in doğu kıyısındaki Tartus ili açıklarında 2 bin 250 kilometrekarelik bir alanda petrol arama ve geliştirme konusunda özel hak tanıdı.

Anlaşmaya göre petrol arama süresi iki aşamaya ayrılıyor. Bu bağlamda ilki, sözleşmenin imzalanmasıyla başlayan 48 aylık keşif süresi, bu süre 36 ay daha uzatılabilir. İkinci dönem ise 25 yıl süren ve 5 yıl daha uzatılabilen geliştirme aşaması.

Paylaşım kotalarıyla ilgili olarak ise kaynaklar, “Konu, petrol fiyatı, üretilen miktarlar ve ürünün doğal gaz olup olmadığı ile bağlantılı” dedi.

Tartus’un kuzeyinden Baniyas’ın güneyine kadar uzanan 2 bin 190 km’lik bir alan için ise ‘East Med Amrit’ firması ile anlaşma imzalandı. Kaynaklar, alanda sondaj yerlerinin belirlendiğini, 3 boyutlu sismik araştırma çalışmalarının yapılmasının beklendiğini ifade etti.

Şarku’l Avsat