Suudi Arabistan'ın Cenevre'deki BM daimi temsilcisi Dr. Abdulaziz el- Vasil

Suudi Arabistan’dan Filistinlilerin hakları korunsun çağrısı

Suudi Arabistan Perşembe günü, İsrail’in Doğu Kudüs dahil olmak üzere Batı Şeria’daki işgalini genişletmesini ve Filistinlilere ait mülklerin yıkılarak halkın yerlerinden edilmesini kınadı.

Suudi Arabistan’ın Cenevre’deki BM Daimî Temsilcisi Büyükelçi Dr. Abdulaziz el- Vasil, İnsan Hakları Konseyi’nin 46. oturumunda konuyla ilgili yaptığı konuşmada bazı devletlerin Filistin’deki insan hakları durumuna ilişkin VII. maddeyi boykot etmeye devam etmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “VII. madde Konsey’in gündemindeki temel maddelerden biridir ve Krallık bu maddenin görmezden gelinmesini ve etkisiz kılmak için yapılan girişimlerin karşısında durmaya devam edecektir” dedi.

Büyükelçi Vasil, Filistin davası ve Filistinlilerin meşru haklarının savunulmasının önemine dikkat çektiği konuşmasında, Suudi Arabistan’ın 2002 yılında öncülük ettiği ve Filistinlilerin, başkenti Doğu Kudüs olan ve “1967 sınırları”nı kapsayan alanda devlet kurma hakkının yanı sıra mültecilerin geri dönüşünü ve Golan Tepeleri’ndeki işgalin sonlandırılmasını da öngören 2002 yılındaki Arap Barış Girişimi bildirisine bağlı kalmanın önemini vurguladı.

Vasil, Suudi Arabistan’ın Filistin davasına tüm siyasi ve ekonomik düzeylerde destek verdiğini, aynı zamanda İşgal altındaki Filistin’de insan haklarının desteklenmesi ve korunması için elinden gelen desteği sağladığını sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat