Suudi Arabistan Prensi Sultan bin Selman dün SPA’ya açıklamada bulundu.

Suudi Arabistan: İki uydunun uzaya fırlatılması başka bir tarihe ertelendi

Suudi Arabistan Uzay Dairesi Başkanı Prens Sultan bin Selman dün yaptığı açıklamada, ülkesi tarafından üretilen iki uydunun uzaya fırlatılacağını duyurmuştu. Prens Sultan bin Selman sabah saatlerinde yaptığı açıklamada ise uzaya fırlatılacak uyduların fırlatma işleminin başka bir tarihe ertelendiğini belirtti.

Prens, ShaheenSat ve Cubesat adları verilen uydulardan birinin Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji şehri, diğerinin de Kral Suud Üniversitesi’nin kullanımı için fırlatılacağını açıklamıştı. Suudi Arabistan Uzay Dairesi Başkanı bazı aksaklıklardan ötürü uyduların başka bir tarihte fırlatılacağını bildirdi. Prens, fırlatma tarihi ile ilgili ise net bir açıklama yapmadı.

Uyduların uzay endüstrisinde gelişme sağlaması hedefleniyor.

Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji şehri yetkilileri, uydu fotoğraflamasını ve gemilerin izlenmesini sağlayan ülkenin 17. uydusu ShaheenSat’ı bu sabah Kazakistan’dan fırlatacaktı.

Uydu fırlatan ilk Suudi Arabistan üniversitesi olan Kral Suud Üniversitesi’nin ürettiği 10 santim boyutlarındaki CubeSat uydusu bir kilogram ağırlığında ve çeşitli uydularla iletişim kurabilen bir uzay istasyonuna sahip.

Üretiminde Riyad’daki Kral Suud Üniversitesi’nden 70 öğrencinin çalıştığı CubeSat fotoğraf ve uzay iletişimi için kullanılacak ve Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılacaktı.

Şarkul Avsat