Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Dünya Mutluluk Raporu’nda Arap dünyasında ilk, dünyada 21. sırada

Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UNSDSN) tarafından yayınlanan 2021 Dünya Mutluluk Raporu’nda Arap ülkeleri arasında zirvede yer aldı.

Suudi Arabistan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının küresel mutluluk ve yaşam kalitesi bileşenlerine etkisini ölçmeye odaklanan 2020 göstergelerinde ise Arap dünyasında birinci, küresel olarak ise 21. sırada yer aldı.

Dünya Mutluluk Raporu, son 10 yıldır her yıl yayınlanıyor ve dünya çapında yaklaşık 150 ülkedeki mutluluk göstergelerini ölçüyor.

2021 raporu, koronavirüs salgınının ülkeler üzerindeki etkilerini ölçmenin yanı sıra, devletlerin ve resmi kurumların salgının sağlık, ekonomik ve psikolojik etkilerine verdiği tepkiyi ve onu kontrol etme yollarını ölçmeye dayanıyor.

Suudi Arabistan, yolsuzlukla mücadele etmeye ek olarak, GSYİH, sosyal destek, ortalama yaşam beklentisi, yaşam kararları vermede özgürlük göstergelerinde de öne çıktı.

2030 Vizyonu’nun 12 stratejik yolundan biri olan Yaşam Kalitesi Programı yöneticilerinden Halid bin Abdullah el-Bekir, “Suudi Arabistan’ın 2021 Dünya Mutluluk Raporu’nda ilerlemesi, ülke liderlerinin yaşam kalitesine, vatandaşlar ve ülkedeki yabancıların mutluluğu ve refahına verdiği önemin bir sonucudur” dedi.

Suudi Arabistan’ın salgınının etkileri ile yüzleşmek için olağanüstü çabalar gösterdiğini dile getiren Bekir, “Bu çabalar Kral Selman’ın tüm koronavirüs hastalarını ücretsiz tedavi etme kararıyla taçlandı. Ardından dünyanın birçok ülkesinden önce aşılar ücretsiz olarak sunuldu” diye konuştu.

Bekir konuya ilişkin açıklamasına şöyle devam etti:

“Salgın dünyadaki tüm ülkelerinde yaşam kalitesini olumsuz etkiledi, ancak biz salgının etkilerine uyum sağladık ve çeşitli sektörleri geliştirmeye ve iyileştirmeye devam edebildik. Örneğin turizm sektörü, planlarını ve stratejilerini harekete geçirmeyi ve bunları salgına uyarlamayı başardı. Bu da sektörde bir sıçramaya yol açtı, ülke içi ve dışından ziyaretçi çekmeye katkıda bulundu.”

Bekir söz konusu adımların aynı zamanda spor, kültür, eğlence, sosyal ve güvenlik sektörleri ve yaşam kalitesiyle ilgili diğer sektörler için de geçerli olduğunu sözlerine ekledi.

Şarku’l Avsat