Bilim adamları Kovid-19’un yeni semptomlarını keşfetti

Dünya yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilk yılını geride bırakırken, bilim adamları hala hastalığın yeni semptomlarını keşfediyor. British Journal of Dermatology dergisinin son sayısında yayınlanan bir araştırmada, Kovid-19’un “ciltte kızarıklığa” sebep olabileceği saptandı. Kovid-19’un en belirgin fiziksel etkisi akciğerler üzerinde olsa da, doktorlar ve araştırmacılar Kovid-19 ile kalp, beyin ve böbrekler dahil olmak üzere çeşitli diğer organlardaki hasarlar arasında bağlantılar bulmuşlardı. Araştırmacılar son olarak ise, hastalık ile vücuttaki en büyük organ olan deri arasında bir bağlantı keşfettiler.

Salgının ilk aşamalarında, Kovid-19 hastalığı ile ciltteki değişiklikler arasındaki bağlantıdan ilk bahseden Çin olmuştu. Bununla birlikte, 2020 yılı Şubat ayında yapılan bir analize göre ciltteki değişiklikler nispeten nadir görülüyordu. Geçen yıl 30 Nisan’da New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan söz konusu analizde birkaç Çinli kurumdan araştırmacılar, 552 hastanede laboratuvar testleri ile onaylanmış bin 99 Kovid-19 hastasından yüzde 0,2’den azının cildinde kızarıklık tespit edildiğini bildirdi.

Kısa bir sürenin ardından, 2020 Mayıs ayında Avrupa Dermatoloji ve Venereoloji Akademisi (EADV) dergisinde yayınlanan başka bir araştırmada, İtalya’da bir hastanede Kovid-19 tedavisi gören 88 hastanın 18’inde yani yüzde 20,4’ünde cilt üzerinde görülen bazı belirtilerin tespit edildiği bildirildi.

O zamandan bu yana, bir dizi başka çalışma ile Kovid-19 ile bağlantılı olarak ciltte görülen değişiklikler belirlendi. Bu araştırmalardan bazılarına sınırlı sayıda katılımcı katılmıştı ve hastalığa bağlı ciltteki değişikliklerin tam kapsamlarının ve çeşitliliklerin belirlenmesi zordu ancak yeni çalışmada, geniş kapsamlı bir katılımcı grubu üzerinde araştırma yapılması ile bu sorunun üstesinden gelindi.

Şarkul Avsat