Mısır: Etiyopya’nın Nahda Barajı ile ilgili tek taraflı adımlarını kabul etmeyeceğiz

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati, su konusunun iklim değişikliği, nüfus artışı, kalkınma çalışmaları ve buna bağlı olarak su talebinin artması gibi küresel veya yerel düzeyde birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Nahda (Rönesans) Barajı’nı Nil Nehri üzerindeki etkisinin en büyük zorluklardan biri olarak kabul edildiğini dile getiren Abdulati, Mısır’ın barajın doldurulması ve işletilmesi ile ilgili olarak Etiyopya tarafından atılan tek taraflı adımları kabul etmeyeceğini vurguladı.

Bakan Abdulati, Dünya Su Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, “Bu zorluklar, ister toplumsal düzeyde vatandaşların suyu her türlü atık ve kirlilikten korumanın öneminin farkında olması yoluyla, ister de hükümet düzeyinde olsun yoğun çabalar gerektirir” dedi.

Abdulati, Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı tarafından sunulan ve şu anda Temsilciler Meclisi’nde görüşülen yasa tasarısının, su kaynaklarının her türlü ihlalden korunmasının yanı sıra su kaynaklarının yönetimini iyileştirmeyi ve tüm yararlanıcılara eşit dağılımını sağlamayı hedeflediğini de dile getirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı telefon görüşmesinde Nahda Barajı’nın Mısır için bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu vurgulamıştı.

Şarku’l Avsat