Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığına bağlı Sağlık Hizmetleri aşı sağlamaya devam ediyor (SPA)

Suudi Arabistan aşı kampanyasını hızlandırdı

Suudi Bakanlar Kurulu cumartesi günü yapılan açıklamada, yaklaşık 3 milyon aşı dozunun 500 aşı merkezine dağıtıldığını söyledi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dün (Pazar), Kovid-19’a karşı yapılan aşı kampanyalarının, 16 yaş ve üzeri tüm vatandaşlar ve bölge sakinlerini kapsayacak şekilde genişletileceğini duyurdu. Söz konusu açıklama, Körfez ülkelerinin salgını kontrol etme çalışmalarını hızlandırdığı bir zamanda geldi.

Riyad, Sağlık Bakanlığı’nın 16 yaş ve üzeri kişilere Pfizer, 18 yaş ve üzeri kişilere ise AstraZeneca aşısı yapılacağını bildirdi.

Suudi Bakanlar Kurulu cumartesi günü yapılan açıklamada, yaklaşık 3 milyon aşı dozunun 500 aşı merkezine dağıtıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı vatandaşları Sehhaty uygulaması üzerinden aşı olmak için kayıt yaptırmaya çağırdı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı dün, Kovid-19 kaynaklı yeni 7 ölümün kaydedildiğini bildirdi. Böylece Krallık’taki toplam ölüm sayısının 6 bin 609’a ulaştı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, 367 yeni vakanın olduğunu belirterek, toplam vaka sayısının 385 bin 20’ye çıktığını söyledi. Ayrıca 277 kişinin hastalığı yenerek sağlığına kavuştuğu bildirilirken, hastalıktan iyileşen toplam kişi sayı 374 bin 412 olarak açıklandı.

BAE’de aşı kampanyalarına hız verildi

BAE her 100 kişiye düşen doz sayısı bakımından, dünyada İsrail’in ardından 2. sırada geliyor.

Cumartesi akşamı geç saatlerde yapılan açıklamada, BAE Sağlık Bakanlığı 16 yaş dahil olmak üzere tüm vatandaşları ve bölge sakinlerini pazar gününden itibaren aşı olmak için kayıt yaptırmaya çağırdı. Yapılan açıklamada bu adımın, BAE’nin bölge sakinleri arasında kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerin yüzde 73’ünü aşılamasının ardından geldiği bildirildi.

BAE vatandaşlarına ve sakinlerine 4 aşıyı ücretsiz olarak sağlıyor.

BAE’de eylül ayında 600’lerde olan günlük vaka sayıları, Dubai’nin kışın, turizm sezonunda kapılarını ziyaretçilere açmasının ardından ocak ayı sonlarında 4 binlere yükseldi.

Yetkililer halka açık alanlarda kısıtlamaları arttırdıkça söz konusu oran giderek azaldı. Ülkede bazı kısıtlamalarda esnemeler olduysa da, halka açık alanlarda maske takmak ve sosyal mesafe kurallarına uymak gibi kurallar hala zorunlu.

7 emirliğin ölüm ve vaka sayılarına ilişkin ayrıntılı bilgi vermeyen BAE, cumartesi günü 2 bin 13 yeni Kovid-19 vakası kaydetti. Böylece BAE’deki toplam vaka sayısı 438 bin 638’e çıktı. Ölüm sayısının ise bin 433’e ulaştığı bildirildi.

BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, pazar gününden itibaren herkese aşı randevusu alma noktasında çağrıda bulundu. Söz konusu çağrı, en savunmasız grupların aşılanmaları noktasında öncelik verilen 6 haftalık zaman diliminin sona ermesinin ardından geldi.

BAE Haber Ajansı WAM, Bakanlığın 16 yaş dahil olmak üzere BAE vatandaşları ve bölge sakinlerinin, ülke genelindeki 205 aşı merkezinin herhangi birinde aşıyı ücretsiz olarak yaptırabileceklerini bildirdiğini aktardı. Aşı olmak için randevu almanın zorunlu olduğu açıklanırken, aşının komplikasyon riski en fazla olan grupları öncelemeye devam edeceği bildirildi.

Sağlık yetkilileri aşı kampanyalarında geçtiğimiz 6 hafta boyunca, vatandaşlar ve bölge sakinleri arasından kalp, şeker ve solunum yolu hastalığı gibi kronik rahatsızlığı bulunanlar dahil olmak üzere yaşlılara öncelik verilmesi noktasında çağrıda bulunmuştu.

Sağlık ve Toplum Koruma Bakanı Abdurrahman bin Muhammed el-Uveys söz konusu öncelikli grubun yüzde 72,89’unun aşılandığını açıkladı.

BAE acil kullanım için Sinopharma, Pfizer-BioNTech, Sputnik V ve AstraZeneca olmak üzere 4 aşıyı onayladı.

BAE şu ana kadar her 100 kişiye 72,61 oranla, toplam 2,7 milyon doz aşı uyguladı.