Suudi Arabistan Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu logosu (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’da yolsuzluğa karışanlara yönelik gözaltılar sürüyor

Suudi Arabistan Kontrol ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (Nazaha), idari ve mali yolsuzluk davalarının ve söz konusu suçlara karışanlara yönelik yasal tedbirlerin devam edileceğini bildirdi.

Son dönemde bir dizi dava açıldığına dikkat çekilen açıklamada iki  banka çalışanının, ticari bir işletmeye 60 milyon riyal (16 milyon dolar) değerinde proje verilmesi karşılığında  5 bin 174 bin riyal (bin 940 dolar) almaları nedeniyle gözaltına alındığı bilgisi verildi. Bir diğer dava da bir üniversitenin çeşitli departmanlarında çalışan 3 kişinin toplam değeri 13 milyon 844 bin 579 riyal (5 milyon 380 bin dolar) olan birkaç proje karşısında 4 milyon 404 995 riyal (1 milyon 44 bin dolar) aldığı gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi. Açıklama banka şube müdürünün üniversite çalışanlarına fonların kaynağını teyit etmeden nakit olarak  1 milyon riyal (270 bin dolar) yatırım sağladığı ve bu meblağların gizlenmesi için fonların akrabaları adına gayrimenkul satın alımında kullanıldığı kaydedildi.

Açıklamada bir üniversitenin eski bir çalışanı, bir iş adamı ve mühendisin 7 milyon 696 bin 185 riyal (2 milyon 51 bin dolar) tutarındaki üç proje için 240 bin riyal (64 bin dolar) elde etiği gerekçesiyle gözaltına alındığı aktarıldı. Komisyon tarafından yapılan açıklamada, uluslararası bir havalimanında satın alma departmanında çalışan eski bir görevli ile iş adamının düzensiz bir şekilde 218  satın alma gerçekleştirdiği ve ikili arasında akrabalık bağı bulunduğu ifade edildi. Bahsi geçen kişilerin yaptıkları usulsüzlük gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

Diğer yandan Suudi Arabistan Sanayi Kentleri ve Teknoloji Bölgeleri Otoritesi’nin (MODON) eski bir çalışanı ile bir iş adamının gözaltına alındığı duyuruldu. MODON çalışanı ile 225 bin 750 riyal (60 bin dolar) karşılığında proje alan iş adamı gözaltına alındı. Gümrük idaresinde çalışan bir görevli, yakınına ait bir banka hesabını kullanarak tütün içeren konteynırları takas etmesi karşılığında 574 bin 300 riyal (154 bin dolar) karşılığına elde etmesi sebebiyle gözaltına alındı.

Açıklamada ayrıca biri İçişleri Bakanlığı’nda görevli dört astsubayın yanı sıra, emekli bir bölge polisin, bir vatandaşın ve Suudi Arabistan Pasaportlar Genel Müdürlüğü’nden iki memurun görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı bilgisi verildi.

Nazaha, kamu fonlarına yönelik ihlalde bulunanları izlemeye ve kontrol etmeye devam edildiğini vurguladı.

Şarku’l Avsat