Alerji ilacı yaklaşık bir milyon koronavirüs hastasının hayatını kurtardı

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS), yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı Deksametazon adlı alerji ilacının etkili olduğunu ve bu yöntemle dünya çapında bir milyona yakın insanın tedavi edildiğini açıkladı.

Şiddetli alerji, cilt hastalıkları, mide bulantısı, şişlik ve otoimmün hastalıkları tedavi eden Deksametazon, geçtiğimiz Haziran ayından bu yana hastanelerde koronavirüs hastalarını tedavi etmek için kullanılıyor.

Oxford Üniversitesi önderliğinde yürütülen RECOVERY programı kapsamında, Deksametazon’un solunum cihazına bağlı hastalarda ölüm riskini üçte bir, oksijen verilen hastalarda ise beşte bir oranında azalttığı görüldü.

Oxford Üniversitesi Nuffield Klinik Tıp Departmanı tarafından yürütülen ayrı bir araştırmaya göre, ilacın şu ana kadar İngiltere’de 22 bin ve dünya çapında 958 bin kişiyi tedavi ettiği tahmin ediliyor.

NHS CEO’su Sir Simon Stevens, “Araştırmacılarımız ve sağlık personelimizin olağanüstü çalışmaları sayesinde, dünya çapında yaklaşık bir milyon insan kurtarıldı. Tıpkı koronavirüsün sınırların ötesine yayılması gibi, tedaviler ve aşılar da bu hale gelmelidir” dedi.

Şarkul Avsat