ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya, Yemen’deki barış girişimlerini görüştüler

ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya, Yemen’deki barış girişimlerini görüştüler. Açıklama, İngiltere ve ABD dışişleri bakanlıkları tarafından yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) Brüksel’deki toplantılarının ardından Avrupalı ​​meslektaşları İngiliz Dominic Raab, Fransız Jean-Yves Le Drian ve Alman Heiko Maas ile bir araya geldi. Görüşmede başta Suudi Arabistan tarafından yakın zamanda başlatılan girişim olmak üzere özellikle önerilen barış girişimleri ile Ortadoğu ve Arap Körfezi bölgesindeki çeşitli dosyalar ele alındı. Ayrıca Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ve ABD Temsilcisi Büyükelçi Tim Lenderking’in bölgedeki çabalarına değinildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Yemen için barış girişimlerini görüşmek üzere ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’in yanı sıra Almanya ve Fransa dışişleri bakanlarıyla bir araya geldiğini açıkladı. Raab, mesajında isimleri zikretmek yerine dört ülkenin bayraklarını paylaştığı Twitter mesajında şunları söyledi:

“İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya, Yemen’de barışı sağlamak için baskı yapmak ve İran’ın nükleer güç olmasını engellemek üzere bir arada duruyor. Bugün, bizi bekleyen zorlukları ve fırsatları tartışmak için Blinken, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile ilk kez yüz yüze görüştüm.”

Aynı şekilde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da Blinken’in söz konusu ülkelerle Yemen dosyasını görüştüğünü bildirdi.

Yemen hükümeti ise ülkede İran destekli grubun neden olduğu insani durumun etkisinin hafifletilmesi amacıyla petrol yüklü tankerlerin Husilerin kontrolündeki Hudeyde Limanı’na girmesine izin verdiğini açıkladı. Yemen Dışişleri Bakanlığı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Hükümet, insani durumu ve özel sektörün temel ihtiyaçlarını izliyor ve Husi milislerin kontrolündeki bölgelerde Yemen vatandaşları üzerinde herhangi bir olumsuz etkiyi önlemek üzere görevini yerine getiriyor.”

Bakanlık ayrıca hükümetin geçtiğimiz aylarda kontrolü altındaki limanlardan yeterli miktarda petrol ithal ettiğini belirtti. Ancak Husi milislerin kontrolleri altındaki bölgelerde vatandaşlara erişimlerinin engellendiğine ve bu durumun da insani durumu kötüleştirdiğine dikkat çekti.

Açıklamanın devamında şöyle oldu:

“Husilerin Stockholm Anlaşması’nı çiğnemesine ve petrol gelirlerinden memurların maaşlarına ayrılan 50 milyar Yemen riyalini yağmalamasına rağmen Yemen hükümeti ülkedeki mevcut insani durumun etkisinin hafifletilmesi için bugün petrol gemilerinin Hudeyde’ye girişine izin verdi.”

Yemen hükümeti, Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde sürekli olarak yakıt krizine neden olduğuna dikkat çekerek bu durumu siyasi ve insani amaçları için kullandığını ve ithal edilen miktarları karaborsada iki katı fiyatla satışa sunarak savaş çabalarını finanse ettiğini vurguladı.

Yemen Dışişleri ve Göçmen İşleri Bakanı Dr. Ahmed Avad bin Mübarek, Rusya’nın Yemen Büyükelçisi Vladimir Dedushkin ile bugün bir araya geldi. Görüşmede, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki savaşı sona erdirmek için başlattığı girişim çerçevesinde bölgedeki siyasi gelişmeler, iki ülke arasındaki ilişkiler, Rusya’nın Yemen’e barış getirmeye yardımcı olma konusunda oynadığı rol ele alındı.

Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, daha önce yaptığı açıklamada Husilerin şantajını kınayarak BM’den Husilerin mutabık kalınan mekanizmadan çekilmek için bir araç olarak vatandaşları kullanmaları ve onların acılarını takas malzemesi yapmaları ve devlet çalışanlarının maaşlarını ödemek için ayrılan petrol vergisi gelirlerine el koymalarına karşı net bir tavır almaya çağırmıştı.

Başbakan yaptığı resmi açıklamada, Husi darbe grubunun petrol türevleri krizi yalanını öne sürmesi ve BM himayesinde üzerinde anlaşmaya varılan mekanizmayı uygulamaktan çekilmesinin İran yakıt kaçakçılığına geri dönme ve gelirleri siyasi kazanımlar elde etmek için insani acılarının artmasına neden olduğunu söyledi. Bunun Yemen halkına karşı savaş çabalarını finanse etmek için kullanma girişimi olduğunu belirtti.

Başbakan Abdulmelik açıklamasını şöyle sürdürdü:

“BM ve Temsilcisi, Husilerin büyük meblağlar getiren karaborsayı canlandırmak için petrol türevlerinde bir krize neden olarak kontrolündeki bölgelerdeki vatandaşların çektiği acılar üzerinden ticaret yapma girişimi sürüyor. Bu konuda Husilere karşı net bir tavır sergilemeleri gerekiyor. Sana ve Saada’da yerleşim bölgelerinin merkezindeki petrol tankerlerindeki patlamalar bu girişimin açık bir kanıtıdır.”

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani de Husi milislerin petrol türevleri krizi yaratma çabalarının kontrolü altındaki bölgelerdeki yaşama etkilerine dikkat çekti. İryani açıklamasının devamında şunları söyledi:

“İran’ın paralı askerlerinin Yemen’de petrol türevleri krizi yaratma çabalarının hedefinde siyasi kazanımlar elde etmek için uluslararası topluma şantaj yapmak, kendi kontrol alanlarındaki vatandaşların birikimlerini yağmalamak, sabotaj operasyonlarını ve Yemenlilere karşı savaşını finanse etmek için yönettiği karaborsayı canlandırmak, bölgesel ve uluslararası güvenliğe zarar vermek var.”

Şarkul Avsat