Merkez, medyada sanat bölümlerinin içeriğini zenginleştirecek

Suudi Arabistan’da kültürel açılıma uyum için tanıtım merkezi açıldı

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı, Çarşamba günü Diriye-Al Bujairi semtinde Bakan Yardımcısı Hamid Fayez’in huzurunda düzenlenen ve basın mensupları, aydınlar ve bakanlıktan yetkililerin katıldığı bir törenle Kültürel Enformasyon Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Katılımcılar Kültürel Enformasyon Merkezi’ndeki birimleri gezerek idari bölümler ve kariyer olanaklarının yanı sıra Merkez’in Suudi Arabistan’daki kültürel yayıncılık alanında üstlendiği rol ve sorumluluklar hakkında bilgi edindi.

Kültür Bakan Yardımcısı, Merkez’in Suudi Arabistan’ın tüm bölgelerinde kültürel faaliyetleri destekleyen bir medya organının olacağının altını çizerek, Merkez’in Kültür Bakanı Prens Bedir bin Abdullah bin Muhammed bin Ferhan’ın rehberliği ve takibinde, bakanlık ve kültürel kuruluşları öncülüğünde yürütülen kültürel sektörün kalkınması projesine uyum sağlamak amacıyla kurulduğuna işaret etti.

Bakan Yardımcısı sözlerinin devamında, “Suudi Arabistan, ‘2030 Vizyonu’ kapsamında kültürel alanları destekleyici bir yönde ilerliyor. Bu da, başlatılan bu ulusal kültürel harekete ayak uydurabilecek entegre bir medya organı gerektiriyor” dedi.

Fayez, Kültürel Enformasyon Merkezi’nin Suudi Arabistan’da medyada kültür içeriğinin zenginleştirilmesinin yanı sıra bu alanda yapılan projeleri desteklemeye çalışarak “Vizyon 2030” hedeflerine katkıda bulunacağına dikkat çekti.

“Kültürel Enformasyon Merkezi”, ülkenin kültürel faaliyetler kapsamında kültür meselesiyle ilgilenenler için bir dizi girişim ve medya içeriği üretimini hedeflemek ve yerel kültürü desteklemek için Kültür Bakanlığı tarafından hayata geçirilen kuruluşlardan biri.

Şarkul Avsat