Suriye rejimi, Şam’da ‘iç muhalefetin’ kongresini engelledi

Demokratik Ulusal Cephe Hazırlık Komitesi, rejimin kuruluş kongresini engellemesini “baskıcı bir suç eylemi” diye niteledi

Suriye rejim güçleri, dün (cumartesi) başkent Şam’da muhalif siyasi gruplardan oluşan Demokratik Ulusal Cephe’nin (DUC) kuruluş kongresinin düzenleneceği binayı kuşattı. Kongrenin yapılmasını engelleyen rejim yetkilileri, binaya giriş çıkışları ve basın yayın organlarının bina çevresinden görüntü almasını yasakladı.

Kongre hazırlıklarından sorumlu komitede görev alan kaynaklar, “(Rejime bağlı) güvenlik biriminin cuma gece geç saatte komite üyesi ve Arap Demokratik Sosyalist Birlik Partisi Genel Sekreteri Ahmed el-Asravi’yi arayarak, İçişleri Bakanı’na talepte bulunup partilerin ilgili birimlerinden onay alana kadar DUC’un kuruluş kongrenin yapılmamasını istediğini” bildirdi.

Ulusal Koordinasyon Komitesi Genel Koordinatörü Hasan Abdulazim, hazırlık komitesinin “kongreyi erteleme” kararı aldığını duyurdu. Abdulazim, “Hazırlık komitesi kongreyi erteleme kararı aldı çünkü yetkililer kongrenin yapılmaması isteğini bildirmekle kalmayıp cumhurbaşkanlığı korumaları, cinayet masası ve polis ekipleri sevk ederek kongrenin yapılacağı binanın önünde konuşlandırdı. Giriş çıkışları yasakladılar. Aynı şekilde medya organları ve gazetecilerin olup bitenlerle ilgili yayın yapmalarını engellediler” dedi. Kongre Hazırlık Komitesi Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Suriye rejimi, cumartesi sabahı Şam’da Demokratik Ulusal Cephe’nin kuruluş kongresinin düzenlenmesini engelledi. Komite, (DUC’un kuruluşuyla ilgili) uygun kararı vermek için önümüzdeki gün ve saatlerde çalışmasını koordine ederken açık toplantı halinde olacak. Rejimin sivil barışçıl çalışmamızı engellemesi, uluslararası hukuk ve uluslararası teamüllerin ihlalidir, baskıcı bir suç eylemidir. Rejim, ona destek veren hükümetler ve Suriye sahasında etkili ülkeler, arkadaşlarımızın ve meslektaşlarımızın içerdeki can güvenliğinden sorumludurlar. Can güvenliklerinin korunması için Birleşmiş Milletler, uluslararası toplum ve diplomasi müdahalede bulunmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu engelleme hamlesinin, güvenlik birimlerinin cuma gece yarısı kongre katılımcılarını aramasıyla gerçekleştiği belirtilen açıklamada, güvenlik birimlerinin katılımcıları “uyarı üslubuyla tehdit ettiği” bildirildi. Açıklamaya göre, güvenlik yetkilileri, telefonla görüştüğü kişilere, hazırlık komitesinin “sözde Parti İşleri Komitesi’nden” lisans almaması bahanesiyle DUC’un kurulmasını engelleyeceklerini belirtti. Açıklamada, güvenlik birimlerinin “engelleme ihtarını” kongrenin düzenlenmesine saatler kala iletmesi eleştirilirken, ihtarın geç iletilmesiyle kongreye hazırlananlara “hiçbir hareket veya hiçbir şey yapma fırsatı verilmemesinin” amaçlandığı ifade edildi.

Şarku’l Avsat, DUC Hazırlık Komitesi’nin katılımcıların onaylaması amacıyla hazırladığı öneri belgesini daha önce yayınlamıştı. Belgede dikkat çeken öneriler arasında “Suriye’nin mevcut durumdan çıkarılması, rejimin tüm sembollerine ve dayanak noktalarına tamamıyla son verilmesi, Suriyeli olmayan tüm yabancı ordu ve milislerin ülkeden çıkarılması, sivil bir devlete geçiş için ülke anayasasının yazılmasına imkan tanıyacak demokratik ortamın oluşması ve Birleşmiş Milletler gözetiminde serbest seçimlerin düzenlenebilmesi amacıyla tam yürütme yetkisine sahip geçici bir yönetimin kurulmasını öngören 2254 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı ve Cenevre uluslararası meşruiyet kararlarına göre siyasi bir çözümün başlatılması” bulunuyordu.

Ulusal Koordinasyon Komitesi Genel Koordinatörü Hasan Abdulazim, iki yıl önce temmuz ayı ortalarında Suriye rejim lideri Beşşar Esed’in görev süresinin sona ermesine 60 gün kala devlet başkanlığı seçiminin “meşru olmadığını” ilan ederek, seçimleri boykot çağrısında bulunmuştu. DUC Hazırlık Komitesi, dünkü açıklamasında, haziran’da yapılacak devlet başkanlığı seçiminin “meşru olmadığını” belirterek, tüm Suriyelileri seçimi boykot etmeye çağırdı.

DUC’un kuruluşu için çağrıda bulunan Ulusal Koordinasyon Komitesi’nin bünyesinde “Demokratik Toplum” partileri ve bunların başında da Arap Demokratik Sosyalist Birlik Partisi bulunuyor. Ulusal Koordinasyon Komitesi, daha önce yabancı basın aracılığıyla yaptığı açıklamada, Demokratik Ulusal Cephe isminde yeni bir siyasi koalisyon kurmak için 9 yıldan bu yana ilk kez Şam’da kuruluş kongresi düzenleme niyetini duyurmuştu. Komite, yeni koalisyonun bileşenleri arasında “ulusal girişim, komünist kadrolar, Arap Dayanışma Partisi, Vatan İstiyoruz Akımı, Kürt İlerici Partisi, Kürt Birlik Partisi, Türkmen Hareketi ve Milliyetçi Genç Grup’un” bulunduğunu aktarmıştı.

Şarku’l Avsat