Bir vatandaş korona aşısını alıyor (SPA)

Suudi Arabistan’da vaka sayıları artışa geçti

Pazar günü Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 hastalığına neden olan yeni tip koronavirüsün doğrulanmış ve kritik vaka sayılarında çarpıcı bir artış gözlendiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, artan vakaların yüzde 60 ila 70’i evlerdeki toplanmalarla ilgili olup geri kalan vakaların ise Kovid-19 kapsamında alınan önleyici tedbirlere uyulmamasından kaynaklandığını söyleyerek vaka sayılarındaki artışı önlemek için vatandaşların ihtiyati tedbirlere daha sıkı şekilde uyması gerektiğini vurguladı.

Dün düzenlenen basın toplantısında konuşan sağlık sözcüsü, vaka sayısının artmasının mutasyonla veya virüsün, etkisini yeniden göstermesiyle ilgili olmadığını belirterek, herkesin güvenliğini sağlamak için aşı olmasının önemini yineledi.

Sözcü, Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Kurumu’nun (SFDA), Pfizer ve AstraZeneca dışındaki aşıları test ettiğini belirterek, salgını güvenli bir şekilde atlatmak için toplum bağışıklığına ulaşmanın şart olduğuna, bunun için de aşı almanın gerekliliğine dikkat çekti.

Bakanlık, Kovid-19 salgını ile ilgili son verileri paylaştı. Buna göre, ülkede 531 yeni vaka tespit edilirken toplam vaka sayısı 388 bin 325’ulaştı. Bu sayıya gerekli tıbbi bakım alan 4 bin 728 aktif vakanın dahil olduğu belirtilen paylaşımda, 389 kişinin hastalığı atlatmasıyla birlikte iyileşenlerin sayısının 37 bin 674 olduğu duyuruldu. Ülkede 7 kişinin daha koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirmesiyle birlikte ölü sayısı 6 bin 650’ye yükseldi.

Suudi Arabistan’ın 587’den fazla aşı merkezine 4 milyon 53 bin 69 doz koronavirüs aşısı dağıtıldı. Sözcü, yeni tip koronavirüse karşı aşı yaptıranların sayısının ülke genelinde 4 milyon 53 bin 69 kişiye ulaştığını açıkladı.

Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı, ziyaretçilerin ve ibadet edenlerin sağlığını korumak için ihtiyati tedbirlere de uygun olarak Ramazan ayının son on gününde itikafın askıya alındığını duyurdu. Mescid avlularındaki yığılmaları önlemek için kullanıcılardan otomatik ödeme sisteminden çok “Mawaqif” uygulamasına yönelmeleri istendi. Ayrıca aynı ihtiyati tedbirler kapsamında teravih namazlarının rekat sayılarının azaltılması öngörülüyor.

Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve İrşat Bakanlığı Pazar günü, cemaat arasında koronavirüse yakalanan kişilerin olduğu tespit edilince Tebük’te bir camiyi geçici olarak ibadete kapattı. Böylece 49 günde kapatılan toplam cami sayısı 382’ye ulaştı. Sterilizasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından bunlardan 373’ü tekrar ibadete açıldı. Bakanlık, yine bu kapsamda sterilizasyon ve gerekli bakımın tamamlanmasının ardından üçü Riyad’da, dördü el-Kasım ve birer tanesi de el-Cevf ve Tebük’ te olmak üzere 9 caminin ibadete açıldığını duyurdu.

Şarkul Avsat