Süveyş Kanalı Kurumu: Ever Given gemisi yüzde 80 oranında doğru yöne çevrildi

Süveyş Kanalı Kurumu Başkanı Usame Rabi, geçtiğimiz hafta kanalda karaya oturan Ever Given adlı dev geminin burnunun kıyıdan 102 metre uzaklaştırıldığını ve yüzde 80 oranında doğru yöne çevrildiği bildirdi.

Rabi, bugün yaptığı açıklamada, Panama bandıralı dev konteyner gemisinin kısmi olarak tekrar yüzdürüldüğünü, burnunun kıyıdan 102 metre uzaklaştırıldığını ve yüzde 80 oranında doğru yöne çevrildiğini belirtti.

Kurum Başkanı ayrıca, yerel saat ile 11.30’da gelgit ile su seviyesi 2 metre daha yükseldiğinde tekneyi hareket ettirme çabalarının devam edeceğini söyleyerek, “Gemi tamamen yüzdükten ve teknik inceleme için bekleme alanına yönlendirildikten sonra kanalda seyrüsefer trafiği yeniden başlayacak” dedi.

Shoe Kisen’in sahibi olduğu, Tayvan merkezli Evergreen şirketi sözcüsü ise, geminin hareket ettirildiğini ancak henüz yüzdürülmediğini açıkladı.

Sözcü, 11 trol teknesinin bugün sabah saatlerinden itibaren, kanala doğru 30 derecelik bir açıyla sıkışmış durumda olan 224 bin ton ağırlığındaki gemiyi kurtarmaya çalıştığını bildirdi.

Geminin pruvasının kanala sıkıştığında hasar gördüğünü dile getiren Sözcü, ek bir hasarın tespit edilmediğini sözlerine ekledi.

Şarku’l Avsat