ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken (Fotoğraf: ABD Dışişleri Bakanlığı)

ABD Dışişleri Bakanı 2020 İnsan Hakları Raporu’nu açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, tüm ülkelerin insan hakları uygulamalarının kapsamlı şekilde değerlendirildiği 2020 İnsan Hakları Raporu’nu açıkladı.

Bakanlıkta basın toplantısı düzenleyen Blinken, dünyada yanlış yöne gitmeye devam eden insan hakları durumuna üzüldüğünü dile getirdi.

Dünyanın her yerinde insan haklarını ABD’nin ortakları ile birlikte savunma sözü vererek, “Başkan Joe Biden, insan haklarını Amerikan dış politikasının merkezine geri koymayı taahhüt etti. İnsan haklarını savunmak ve ihlal yapanları sorumlu tutmak için diplomasimizin tüm araçlarını kullanacağız” dedi.

Blinken, özellikle Çin’in Sincan’da Müslüman Uygurlara karşı işlenen soykırıma, Myanmar ordusunun darbeye karşı çıkan göstericilere baskı yapmasına, Rusya’daki muhaliflerin gözaltına alınmasına, Belarus’taki göstericilere karşı uygulanan şiddete, Etiyopya’nın Tigray bölgesinde yaşanan vahşete ve Suriye rejiminin uyguladığı infazlar, kaçırmalar ve işkencelere atıfta bulundu.

Eski Dışişler Bakanı Mike Pompeo’nun dış politikasına işaret ederek, son yıllarda ABD’nin insan hakları konusunda sessiz olduğunu dile getiren Blinken, “Başkan Biden, ABD’nin geri döndüğünü söylüyor. Sessiz kalmayacağız” diye konuştu.

Blinken ayrıca önceki Cumhuriyetçi yönetimi, özellikle de cinsel azınlık hakları ve kürtaj hakkını önemsemeyerek, din ve inanç özgürlüğü gibi haklara ‘devredilemez haklar’ olarak öncelik veren Pompeo’yu eleştirdi.

Muhafazakar olan Pompeo, Dışişleri Bakanlığı’nda Devredilemez Haklar Komisyonu oluşturdu, ancak Blinken göreve gelir gelmez bu komisyonu feshetti.

Blinken, insan haklarına raporuna ilişkin konuşmasında cinsel azınlıkları savunmayı diplomasisinin ilkelerinden biri haline getireceğini söyleyerek, “İnsan hakları eşittir, bazı hakları diğerlerinden daha önemli kılan hiçbir hiyerarşi yoktur” şeklinde konuştu.

Şarku’l Avsat