Suudi Arabistan’da aşı süreci hızlandı (SPA)

Suudi Arabistan’da haftada yaklaşık 1 milyon doz aşı yapılıyor

Tüm ülkeler normal hayata dönebilmek için yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı sürü bağışıklığına ulaşma çabalarını artırırken, dünyadaki en önemli yarış vatandaşlarını aşılama yarışı oldu.

Aynı durum, geçtiğimiz aralık ayında aşılama süreci için ilk adımı atan, şubat ayı başında aşı temininde bir sorunla karşılaşan ve bu sorunu aştıktan sonra eskisinden daha büyük bir hızla yoluna devam eden Suudi Arabistan için de geçerli.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, şubat ayında yaptığı açıklamada, “Aşı uygulama hızı önümüzdeki günlerde daha hızlı olacak” dedi ve Suudi Arabistan’da yapılan aşıların yüzde 75’inden fazlası mart ayında uygulandı.

Ülkede aşı süreci, 25 Şubat’tan itibaren hızlandı, günde yaklaşık 40 bin dozdan başlayan süreç 250 bin doza kadar çıktı. Bugünlerde yapılan günlük aşı sayısı 130 binin altına düşmüyor.

Ülkede, aşı sürecinin hızlanmaya başladığı 28 Şubat ile 7 Mart arasında haftada yaklaşık 550 bin doz aşı yapıldı ve sonraki hafta bu sayı ikiye katlanarak 900 bin doza ulaştı.

Geçen hafta, özellikle 21- 28 Mart arasında yaklaşık 935 bin doz aşı yapıldı. Suudi Arabistan’da aşı kampanyasının başlangıcından bu yana en yoğun aşı yapılan hafta oldu.

Suudi Arabistan’da çeşitli bölgelerde 587’den fazla aşı merkezi açılırken, aşı süreci haftalık 1 milyon doz olmak üzere bir ayda 4 milyona yakın aşı vurma hedefine ulaşıldı.

Ülke tarihindeki en büyük aşılama kampanyasının başlamasından bu yana yapılan yaklaşık 4,3 milyon doz aşıdan sadece 3,4 milyonu bu ay yapıldı.

Suudi Arabistan, bu yıl sonuna kadar yaklaşık 34 milyonluk nüfusunun yüzde 70’ini aşılama hedefini açıkladı.

Aşı hızının ayda 4 milyon dozla devam etmesi durumunda, yıl sonunda yapılan toplam doz sayısı 40 milyona ulaşacak.

Bu da, bir kişiye iki doz yapılması ışığında 20 milyondan fazla insanın tamamen aşılanacağı anlamına geliyor.

Bugün, özellikle bazı sektörlerde çalışanların aşı yaptırmasını gerektiren kararların çıkmasının ardından haftalık yapılan aşı sayısının bir milyonun üzerine çıkarılması yönünde beklentiler var.

Bunun yanı sıra Spor Bakanlığı’nın, müsabakalara yüzde 40 kapasite ile ‘aşılanan’ taraftarların katılımına izin vermesi de bu süreci hızlandırabilir.

Suudi Arabistan, tüm uluslararası uçuşlar ve havaalanlarının normal faaliyetlerine 17 Mayıs’ta başlayacağını açıkladı.

Şarku’l Avsat