Işık ile ilgili sanat eserleri (SPA)

Nur er-Riyad sergisi başkent Riyad’da geceyi gündüze çevirdi

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın 13 farklı yerinde, ışık ile ilgili sanat eserlerinin yer aldığı Nur er-Riyad (Riyad’ın Işığı) sergisi ziyaretçilere olağanüstü bir görsel şölen yaşatıyor.

18 Mart tarihinde başlayan sergiye Suudi ve uluslararası sanatçılar katıldı. Ziyaretçiler, eserin etrafında toplanıp yıldızlara bakıyormuş gibi hissettikleri benzersiz ve ilginç deneyimler yaşadı.

Sergideki etkinliklerde mimari yapılara ışıklar yansıtıldı. Sergide tarihi binalara, sanat eserlerine ve heykellere ışıklar yansıtılırken, enstalasyon sanatı gibi 60 farklı sanat türü yer aldı.

Riyad sakinleri ve şehri ziyaret edenler, Kral Abdullah Ekonomi Bölgesi ve Al Murabba’daki Kral Abdulaziz Tarih Merkezi’nde sergi için belirlenmiş iki alan ve şehrin çeşitli yerlerinde sergiye ilgi gösterdi.

Nur er-Riyad sergisi, Riyad şehri genelinde ışık ve sanatın birleştiği, her yıl düzenlenecek olan bir sergi olup “Bir Gökyüzünün Altında” sloganı ile Suudi Arabistan kültür ve sanat hayatının bir parçasıdır.

Suudi Arabistan 2030 Vizyonu altında gerçekleştirilen Nur er-Riyad sergisi, dünyadaki en büyük halka açık sergilerden birisidir ve Suudi Arabistan’ın başlattığı başkenti kozmopolit bir şehre dönüştürmek için tasarlanmıştır.

Sergiye bu sene, “Bir Gökyüzünün Altında” sloganının seçilmesi Suudi Arabistanlı ve yurtdışından gelen sanatçıların seyircileri motive etme isteğinden geliyor. Seyircilerin, insani değerler ile ışığı takip ederek ve yıldızlara bakarak ışık ile daha fazla etkileşim kurması amaçlanıyor.

Şarku’l Avsat