Boris Johnson

Birleşik Krallık’ta yüzlerce kişi yeni suç yasasını protesto ediyor

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da yüzlerce gösterici, polise protesto gösterilerinde sınırsız yetki veren yeni yasa teklifine karşı “ulusal hafta sonu eylemi” kapsamında ülke genelinde yürüyüş ve mitinglere katıldı.

“Polis, Suç, Ceza ve Yargılanma” tasarısı, eylemcilerin muhalefeti kısıtlamak için kullanılmasından şüphelendiği durumlarda, bu türden gösterilere katılanları dağıtmak için polisin daha sıkı önlemler almasına imkân tanıyor.

Yasa tasarısının geçen ay Parlamentoya sunulmasından bu yana, özellikle İngiltere’nin güneybatısında bulunan Bristol şehrinde, göstericilerin polise taş ve boş şişeler attığı, arabalarını ateşe verdiği gösteriler daha büyük şiddet olaylarına dönüştü.

Başbakan Boris Johnson polislere yönelik “alçakça saldırı” olarak nitelendirdiği gösterileri ve şiddet eylemlerini kınadı. Protestoculara göre ise asıl kınanması gereken şey polisin şiddet kullanmasıydı.

Cumartesi günü, çevreci bir grup olan Extinction Rebellion (XR) ve Black Lives Matter (BLM) grubu Londra’da Manchester, Sheffield, Leeds ve Brighton şehirleri dahil olmak üzere diğer şehirlerde “Kill The Bill” (Yasa tasarısını yok et!) sloganıyla düzenlenen gösterilerde diğer aktivistlere katıldı.

Londra’nın merkezinde düzenlenen bir yürüyüşe katılan 500’den fazla kişi arasında yer alan Mark Duncan ise gösterilerde davul çalarak şöyle slogan attı: “Hükümet protestoları, özellikle de BLM ve XR’ı kısıtlamaya çalışıyor. Bu tasarıdaki protestolarla ilgili hükümlerin tamamının iptal edilmesini istiyoruz.”

Extinction Rebellion tarafından 2019’un başlarında düzenlenen ve günlerce sürüp Londra’nın bazı bölgelerini kilitleyen protestolar, bazı politikacıların bunun tekrarlanmaması için polise daha güçlü yetkiler verilmesi çağrılarına yol açtı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle getirilen kısıtlamalar kapsamında gösteri yapılması yasaklanmıştı. Ancak bu hafta, kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte Kovid-19 tedbirlerine uyulması şartıyla gösterilere izin veriliyor.

Bazı üst düzey yetkililer, “Kill The Bill” sloganının kasıtlı provokasyon olduğunu çünkü “The Bill”in (yasa tasarısı) İngiltere polisi için bir takma ad olduğunu söylediler.