Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 130 milyonu aştı

Dünyanın çeşitli bölgelerinde kaydedilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 130 milyonu aştı. Elde edilen verilere göre, 131 milyon 367 binden fazla kişi virüs ile enfekte olurken, 2 milyon 980 bin kişi salgın sebebiyle hayatını kaybetti.

2019 yılı Aralık ayında Çin’de ilk vakaların tespit edilmesinden bu yana 210’dan fazla ülke ve bölgede Kovid-19 vakası kaydedildi.

Johns Hopkins Üniversitesi ve Bloomberg haber ajansının son 7 günde açıklanan verilere istinaden hazırladığı istatistiğe göre, dünya genelinde şu ana kadar 628 milyon 900 bin aşı dozu uygulandı. Küresel olarak uygulanan günde 15 milyon 800 bin doz aşı uygulanıyor.

ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri 100 milyondan fazla kişinin en az bir doz aşı olduğunu, aşıları tamamlanan kişilerin ülkede eğlence amaçlı seyahatlere yeniden başlayabileceğini belirtti.

Bu iyi haber, salgının yayılması sebebiyle dün (Cumartesi) dünya çapında milyonlarca kişinin kısıtlamalar altında Paskalya tatili için hazırlandığı bir zamanda geldi. Bununla birlikte salgından en çok zarar gören ABD, yetişkin nüfusunun neredeyse yarısına denk gelen 100 milyondan fazla kişiye, en az bir doz aşı uygulayan dünyadaki ilk ülke oldu. Aşılama oranının hızlanmasına rağmen, dünyanın çeşitli yerlerinde vaka sayılarında endişe verici bir artışa tanık olunması, Avrupa ülkelerinin nüfuslarının büyük bir kısmında tepki oluşturan kısıtlamaların yeniden uygulanmasına yol açtı.

İtalya’da Paskalya bayramını da kapsayacak şekilde sıkı bir kapanma uygulanmaya başlandı. Aile içi toplanmaların arttığı bu dönemde, tüm ülke virüsün yayılması açısından yüksek riskli “Kırmızı bölge” olarak sınıflandırıldı. Vatikan’da Kutsal Cuma merasimleri sırasında, Papa Francis, Kovid-19 kısıtlamaları sebebiyle toplanmaların yasaklandığı ikinci yılda da boş Aziz Petrus Meydanı’ndaki Haç’ın Secde törenine liderlik ederken görüldü.

Fransa’da dün yeni kısıtlamalar yürürlüğe girerken, yetkililer başkent Paris’teki hastaneler üzerinde baskı oluşturan vaka sayısındaki büyük artışla başa çıkmaya çalışıyor. Belçika gibi diğer Avrupa ülkeleri de kısıtlamaları attırdı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, hükümetin Paskalya’da sıkı bir tecrit uygulama planlarını iptal ettiği Almanya’da yaşayanları tatil öncesinde sosyal faaliyetlerini sınırlandırmaya çağırdı.

Merkel “Doktorlar ve hemşireler ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar” ifadelerini kullandı ve hastanelerin gençlerle dolduğu konusunda uyarıda bulundu. Merkel sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“Onları yalnız bırakmamamız, eylemlerimiz ile onlara destek olmamız gerekiyor. Bu, Paskalya Bayramı’da temasın büyük oranda azaltılmasının yanı sıra, kutlamaların sakin ve küçük bir daire içinde olması gerektiği anlamına geliyor.”

Şarku’l Avsat