Temsili fotoğraf (Arşiv)

AB, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri faaliyetleri nedeniyle endişeli

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile dün telefonda görüştü.

Borrell, söz konusu görüşmenin ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna sınırlarındaki Rus askeri faaliyetini büyük bir endişeyle takip ettiklerini ifade ederek, AB’nin Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne verdiği sarsılmaz desteği vurguladı.

Josep Borrell, Ukrayna Dışişleri Bakanı ve AB’ye üye 27 ülkenin dışişleri bakanlarıyla bu ay bir araya gelerek konu hakkında görüşeceklerini de bildirdi.

Ukrayna, geçtiğimiz hafta Rusya’yı sınırlarına askeri yığınak yapmakla suçlarken, Rusya bunu inkar etmedi ancak kimseyi tehdit etmediğini öne sürdü.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi yatıştırmak için arabuluculuk yapan Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanlıkları ise ortak bir açıklamaya yaparak, “Ukrayna sınır bölgesinde Rusya’ya ait askeri birliklerin gerçekleştirdiği hareketler bizde derin endişe yaratıyor. Bölgede yeni çatışmaların yaşanmaması için ilgili taraflara itidal çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, 2014’ten bu yana Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla çıkan çatışmalarda şu ana kadar 13 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Şarkul Avsat