Hindistan’da günlük vaka sayısı 100 bini aştı

Hindistan, Pazartesi günü Kovid-19 vaka sayısında rekor bir artış kaydederek dünyada 100 bini aşan günlük enfeksiyonları kaydeden ikinci ülke oldu. Sağlık yetkilileri ise politikacıların kalabalık seçim mitingleri düzenleyerek virüsün daha fazla yayılmasına neden olduklarını ifade etti.

Hindistan’ın salgından en çok etkilenen eyaleti olan Maharashtra’daki hastaneler tamamen dolma noktasına gelirken eyalette dün 57 bin 74 yeni vaka kaydedildi.

Ülkedeki günlük vaka sayısı, yetkililerin çoğu kısıtlamayı gevşettiği ve çoğu insanın maske takmayı ve sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiği şu günlerde Şubat ayına nazaran yaklaşık 12 kat arttı.

Sağlık Bakanlığı bugün 103 bin 558 vaka kaydedildiğini toplam vaka sayısının ise 12,6 milyona ulaştığını açıkladı. Hindistan, vaka sayısı açısından ABD ve Brezilya’dan sonra dünyada üçüncü sırada yer alıyor.

Ülkede son 24 saatte 478 ölüm kaydedilirken, toplam ölü sayısının 165 bin 101 olduğu ifade edildi.

Yaklaşık 12 eyalette vakalardaki artışa rağmen politikacılar ve bakanlar hala maskesiz on binlerce kişinin katıldığı büyük mitinglerde halka hitap ediyor.

Şarkul Avsat