‘AstraZeneca ile kan pıhtıları arasında bir bağlantı var’

Avrupa İlaç Ajansı’ndan (EMA) bir yetkili, AstraZeneca aşısı ile aşının uygulanmasının ardından oluşan kan pıhtıları arasında bağlantı olduğunu belirtti.

EMA Aşı Stratejileri Sorumlusu Marco Cavalieri, dün (Salı) İtalyan Messaggero gazetesine verdiği röportajda şunları söyledi:

“Artık aşı ile kan pıhtıları arasında bir bağlantının bulunduğunun açık olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu reaksiyona neyin sebep olduğunu henüz bilmiyoruz. Özetle, birkaç saat içinde bir bağlantı olduğunu belirteceğiz ancak hala bunun nasıl olduğunu anlamamız gerekiyor.”

Bazı ülkeler, AstraZeneca şirketinin Oxford Üniversitesi ile geliştirdiği aşıyı kullanan bazı kişilerde kan pıhtılarının görülmesinin ardından aşıya yönelik şüphelerini dile getirirken, bazıları aşının belli bir yaş altındaki gruplarda kullanımını durdurma kararı aldı.

Norveç ve Danimarka aşının kullanımını şimdilik tamamen askıya almaya karar verdi. Hollanda cuma günü, Almanya’da salı günü alınan karara benzer bir şekilde, 60 yaş altı kişiler için aşının kullanımının geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Kanada ve Fransa 55 yaş, İsveç ve Finlandiya ise 65 yaş altı grup için benzer kararlar aldı.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) cumartesi günü yaptığı açıklamada, aşı olmalarının ardından kan pıhtılaşması görülen 30 vakadan 7’sinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi aşısının en belirgin özelliklerinden biri, bir dozunun yaklaşık 2,50 euro ile düşük bir maliyetinin olması. Ancak nadir olarak görülüyor olsa da yan etkilerin görülmesi aşıya yönelik hayal kırıklıklarının büyümesine neden oluyor.

Eksi 20 derece saklanması gereken Moderna ve eksi 70 derecede saklanması gereken Pfizer-BioNTech aşıları gibi çok düşük sıcaklıklar olmadan uzun süre saklanamayacak aşıların aksine, AstraZeneca aşısı, normal bir soğutucunun sağlayabileceği bir sıcaklık olan 2 ila 8 santigrat derecelik bir ısıda tutulmalarının yeterli olması aşıların saklanması için kolaylık sağlıyor.

Şarku’l Avsat