Facebook’un 533 milyondan fazla kullanıcısının bilgileri sızdırıldı

Sosyal medya uygulaması Facebook’un 533 milyon kullanıcısının bilgilerinin bir hacker platformunda yayımlandığı açıklandı. Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan olay sonrası sızdırılan bilgiler arasında, kullanıcıların telefon numaraları, konum bilgileri, doğum tarihleri, e- posta bilgilerinin bulunduğu aktarıldı.

Facebook tarafından dün yapılan açıklamada, yaklaşık 533 milyon kullanıcıyı etkileyen son veri sızıntısının uygulamanın özelliklerinden birinin kötüye kullanılması nedeniyle olduğunu ve şirketin oluşan bu boşluğu doldurabildiğini açıkladı.

Business Insider internet sitesinin 3 Nisan’da girdiği haberde, 533 milyon Facebook kullanıcısının kişiler bilgilerinin bir hacker platformuna sızdırıldığı belirtilmişti. Bu bilgiler arasında kişilerin isimleri, e-posta adresleri, doğum günleri, telefon numaraları ve konumları yer alıyor.

Facebook şirketinin yaptığı açıklamadaysa olayın 2019’da gerçekleştiği ve o dönemde sorunun tespit edilip düzeltildiği bildirilmişti. Şirket, kimin bilgilerinin çalındığı konusunda şimdiye kadar henüz bir bilgi vermedi.

Şarkul Avsat