İran’a ait gemi Kızıldeniz’de saldırıya uğradı

İran menşeili Saviz isimli petrol gemisinin Kızıldeniz’de gemi gövdesine yapıştırılan bir mayın ile saldırıya uğradığı iddia edildi.

Al Arabiya kanalı, daha önce isimsiz kaynaklara dayanarak bir İran kargo gemisinin Kızıldeniz’de saldırıya uğradığını duyurmuştu. Al Arabiya, kaynaklarının, geminin Kızıldeniz’de Eritre açıklarında saldırıya uğradığını ve geminin İran Devrim Muhafızları’na ait olduğunu aktardı.

İran’ın yarı resmi Tasnim ajansında yer alan habere göre bir yetkili yaptığı açıklamada, “İran gemisi, korsan saldırılarına karşı ticari gemilere refakat etmekle görevli özel İran kuvvetlerini desteklemek için son birkaç yıldır Kızıldeniz’de konuşlandırılmıştı” dedi.

Olay hakkında İran resmi bir açıklama yapmadı.

ABD’li yetkililer Reuters’e yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki gergin ilişkilere rağmen Washington’un İran gemisine saldırmadığını belirtti.

Saviz isimli gemiye yapılan saldırı, İsrail ve İran’ın denizlerde yaşanan saldırılarda birbirini yönelttikleri suçlamaların ardından geldi.

Saldırı, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2015 yılında İran ve diğer ülkeler arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi sonrası tarafların anlaşmaya geri dönmeleri kapsamında yürütülen müzakereler sonrası yaşandı.

İran ve ABD, dün, iki ülkenin anlaşmaya yeniden bağlı kalmasını sağlamak için anlaşmadaki diğer ülkeler ile Viyana’da görüşmelerde bulundu.

İsrailli yetkililer, İran gemisine düzenlenen saldırı hakkında hazırlanan rapor hakkında yorum yapmayı reddetti.

Saviz gemisine saldırı yapıldığı haberi yayınlanmadan önce, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, partisi Likud milletvekillerine yaptığı açıklamada nükleer anlaşmaya geri dönülmemesi gerektiğini belirtmişti.

Netanyahu, milletvekilleri ile yaptığı görüşmede, “Buna paralel olarak, İran’ın bölgemizdeki düşmanca hareketleri ile yüzleşmeye devam etmeliyiz. İran’ın tehditleri teorik bir mesele değil. Etkileyici konuşmaya çalışmıyorum, bizi yeryüzünden silmekle tehdit eden İran rejimine karşı hareket etmeliyiz” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, dün yaptığı açıklamada, Joe Biden hükümetinin nükleer anlaşmayı yeniden yürürlüğe sokmak için yapılan müzakerelerde İran’a yönelik politikasında bir değişiklik olmayacağını belirtti.

Şarkul Avsat