NEOM ve Tabuk Fishers Şirketi arasında anlaşma imzalandı. (Şarku’l Avsat)

NEOM’da Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki en büyük balık çiftliğini kurma anlaşması

NEOM ve Suudi Arabistan’daki Tabuk Fishers Şirketi arasında, yerel su ürünleri üretimini genişletme ve ülkenin kuzeybatısındaki NEOM bölgesinde yeni nesil su ürünleri yetiştiriciliği teknolojilerini uygulamayı hedefleyen bir mutabakat zaptı imzalandı.

Çevre, Su ve Tarım Bakanı Abdurrahman el-Fadli himayesinde düzenlenen bildiride, bölgedeki su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisini güçlendirme noktasında modern yüksek teknolojili kapalı sistemler veya gelişmiş yüzen kafeslerde olmak üzere bir balık çiftliği geliştirme çalışmaları yer aldı. Mutabakat, Vizyon 2030 hedeflerine ulaşma doğrultusunda, Suudi Arabistan’nda söz konusu sektör için sağlam bir altyapının oluşturulması ile gelir kaynaklarının artırılması hedefleniyor.

Kızıldeniz’deki yerel balık türlerinin verimliliğini artırmaya odaklanması sebebiyle tesisin, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en büyüğü olma noktasında 70 milyon canlı üretim kapasitesi ile faaliyet göstermesi bekleniyor. Suudi Arabistan, ülkeyi sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliğinde ilk sıralara çıkarma noktasında, 2030 yılına kadar 600 bin ton balık türü üretmeyi hedefliyor.

Ulusal Programın Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Ali el-Şeyhi konuya dair şunları söyledi:

“Bu anlaşma, NEOM gibi büyük şirketlerin su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisine yatırım yapmaya başlamasıyla bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Bu, ekonomik büyüme, ulusal ve yerel üretimi destekleme ve gıda güvenliği açısından en umut verici ve etkili sektörlerden biri olarak kabul ediliyor.”

NEOM CEO’su Nazmi en-Nasr da şu açıklamada bulundu:

“Su ürünleri yetiştiriciliğinde en son teknolojileri ve en yeni yöntemleri kullanan Tabuk Fishers Şirketi ile hidroponiği daha fazla geliştirmek amacıyla iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Balık çiftçiliğinin potansiyeli ve yenilikçi çalışma yapısı, diğer teknolojilerle birleştiğinde Suudi Arabistan’ın sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliğinde öncü ülkeler arasında yer almasına katkıda bulunacak.

Nasr açıklamasının devamında, Kızıldeniz’deki yerel balık türlerinin verimliliğini artırılması noktasında anlaşmalar yoluyla çalışmalar yapılabileceğini belirtti. Su ürünleri sektöründeki balık kalitesinin yaşam döngüsü ve nesiller boyunca iyileştirilmesini sağlayacak araştırma ve geliştirmelerin önemine dikkat çekti. Nasr ayrıca Kızıldeniz’de hedeflenen üretim noktasında, genetik araştırma yoluyla balık yumurtası üretiminin acilen yerelleştirilmesinde gerekli önlemlerin alınacağını vurguladı.

Tabuk Fishers Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nasır el-Şerif de söz konusu anlaşmanın yerel halk için iş fırsatları sağlayacak modern bir balık çiftliği geliştirmeyi hedeflediğini teyit etti. Bunun ayrıca küresel teknoloji şirketlerinin NEOM’a yönlenmelerinin yanı sıra Tabuk Şirketi, NEOM ve diğer bölgeler için olumlu bir etkiye sahip olacak çeşitli iş imkanları sunacağına işaret etti.

Su ürünleri yetiştiriciliği sektörü, şu an toplam deniz ürünlerinin yüzde 50’den fazlasını oluşturuyor. Bu nedenle dünyada en hızlı büyüyen gıda sektörü olarak kabul ediliyor. Suudi Arabistan’da deniz ürünleri tüketiminin 2030 yılına kadar yıllık yüzde 7,4 oranında artması bekleniyor. Su ürünleri yetiştiriciliğinin sürdürülebilir büyümesi bu talebi karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda bölgede ve dünyada aşırı avlanma nedeniyle baskı altında olan balıklar üzerindeki baskıyı hafifletme noktasında da önemli bir unsur haline geliyor.

Şarkul Avsat