Ramazan’da Mescid-i Haram’a kabul edilecek ziyaretçi sayısı artırılıyor

Suudi Arabistan’da Ramazan Ayı boyunca Mescid-i Haram’a kabul edilecek ziyaretçi sayısına ilişkin yeni kararlar aldı. Haremeyn İşleri Başkanlığı pazar günü yaptığı açıklamada, yetkili makamlar tarafından uygulanan tüm ihtiyati tedbirlere bağlı kalınarak Ramazan süresince Mekke’de, Kabe’nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram’a kabul edilecek günlük ziyaretçi sayısının Umre için 50 bin kişiye, namaz kılanlar için de 100 bin kişiye çıkarılacağını duyurdu.

Hac ve Umre Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Ramazan Ayı’nın başlangıcından itibaren bağışıklık kazananların, salgın kapsamında alınan ihtiyati ve önleyici tedbirlere bağlı kalarak Umre yapmalarına ve Haremeyn’de namaz kılmalarına izin verileceğini bildirdi. Açıklamada belirlenen üç kategorideki kişilerin bağışıklık kazanmış olarak kabul edildiği kaydedildi. Söz konusu kategoriler iki doz aşı olanlar, ilk doz uygulanmış olup bunun üzerinden en az 14 gün geçmiş kişiler ve Kovid-19 virüsüne yakalandıktan sonra iyileşenler olarak sıralandı.

Açıklamanın devamında ibadet ve ziyarette bulunmak isteyen kişilerin başvurularını ihtiyati tedbirlere bağlı kalarak, Tawakkalna ve Eatmarna uygulamaları aracılığıyla, uygun randevu tarihi ile yapacağı ifade edildi. Kendi hesabı üzerinden başvuru yapan kişilerin izinlerinin, Tawakkalna üzerinden görüntülenip değerlendirildikten sonra onaylanacağı bildirildi.

Şarkul Avsat