Sisi: Nahda Barajı konusunda tüm seçenekler açık

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Etiyopya’yı ‘bir damla sudan ödün vermeyecekleri’ konusunda uyararak, bu konuda tüm seçeneklerin açık olduğunu vurguladı.

Sisi, bugün bir açılışta yaptığı konuşmada, Nahda (Rönesans) Barajı konusunda Mısır’ın su davasının adil ve uluslararası hukuk normlarına uygun olduğunu söyleyerek, “Davamızın adil ve durumuzun şerefli olduğuna dair dünyaya güvence veriyoruz. Allah bize yardım edecek” dedi.

Mısırlıların su konusundaki endişelerinde haklı olduğunun altını çizen Sisi, “Bedeli ne olursa olsun, sudan yararlanmak için her türlü fırsatı değerlendirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Konuşmasının bir bölümünde Etiyopyalılara hitap eden Sisi, “Mısır’dan bir damla su bile ödün verme aşamasına gelmemeliyiz ve işbirliği içinde olmamız daha iyidir” diye konuştu.

Sisi daha önceki açıklamalarında, su kaynaklarının Nahda Barajı tarafından tehlikeye atılması durumunda tüm bölgenin istikrarının Mısır’ın tepkisinden etkileneceğini söylemişti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ahmed Hafez, dün Nahda Barajı konusunda Mısır, Etiyopya ve Sudan’dan bakanların katılımıyla Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’da 3 gündür yapılan görüşmelerin başarısız olduğunu açıklamıştı.

Hafez, Etiyopya’nın Sudan tarafından önerilen, Mısır tarafından da desteklenen ‘uluslararası dörtlü arabuluculuk’ teklifini reddettiğini bildirmişti.

Mısır ve Sudan, Etiyopya’nın uzlaşmazlığının ardından Birleşmiş Milletler (BM) ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) konuyu götüreceklerini bildirdi.

Şarku’l Avsat