Kral Selman video konferans aracılığıyla Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Ürdün ile ‘tam dayanışmayı’ vurguladı

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz bakanlığında dün toplandı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın Ürdün ile tam dayanışma içinde olduğu, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Veliaht Prens’in ülkenin güvenlik ve istikrarını korumak için aldığı tüm kararları desteklediği ifade edildi.

Bakanlar, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan ile bazı kardeş ve dost ülkeler arasında ‘Yeşil Ortadoğu’ girişimi hakkında gerçekleşen görüşmelerin içeriği hakkında bilgilendirildi.

Toplantıda, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi arasında gerçekleşen resmi görüşmenin sonuçları da gözden geçirildi.

Suudi Arabistan’ın, Nahda (Rönesans) Barajı konusunda Mısır ve Sudan’a desteği yinelenirken, tüm Nil Havzası ülkelerinin haklarını koruyan adil ve bağlayıcı bir anlaşmaya varılmasına katkıda bulunan her türlü çabaya verilen desteğin de altı çizildi.

‘Suriye ve bölgenin geleceğini destekleme’ konulu 5. Brüksel Konferansı’nda ifade edildiği gibi, Suudi Arabistan, İran’ın krizin uzamasına ve onu karmaşıklaştırmasına katkıda bulunan mezhepçi projesine son verilmesini talep ederek, Suriye ve kardeş halkına istikrar ve barışı yeniden tesis etmek için tüm uluslararası çabalara desteğini vurguladı.

Suudi Arabistan’ın Yemen’de elektrik santralleri işletilmesi için petrol ürünleri olarak verdiği hibenin, Yemen hükümetine verilen destek bağlamında, halkın çektiği acıların hafifletilmesi, kalıcı barışa ulaşma, güvenlik ve istikrar sağlama çabalarının bir uzantısı olduğu belirtildi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından başlatılan ‘Şerik’ programının, hükümet ve özel sektör arasında yeni bir işbirliği ve ortaklık aşaması oluşturduğu ve ülke ekonomisine sürdürülebilir büyüme katkısı sağlayacağına dikkat çekildi.

Bakanlar Kurulu, Ramazan ayı boyunca Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi ziyaretçilerini karşılamaya yönelik hazırlıklar ve düzenlemeleri gözden geçirdi.

Toplantıda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin yerel ve uluslararası son gelişmeler, epidemiyolojik eğri ve ülkedeki virüs istatistikleri hakkında bilgiler gözden geçirildi. Çeşitli bölgelerde aşının uygulanmasına yönelik açılan merkezler hakkında bakanlara bilgi verildi.

Salgınla mücadelede elde edilen kazanımları korumakla birlikte vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıların sağlık ve güvenliğini korumak için alınan ihtiyati ve önleyici tedbirlere uymaya devam etmenin önemi vurgulandı.

Bakanlar Kurulu’nda ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarku’l Avsat