Tahran Kızıldeniz’de bir İran gemisinin saldırıya uğradığını doğruladı

İran Dışişleri Bakanlığı, İran’a ait Saviz adlı ticari gemide patlama meydana geldiğini ve gemide kısmi hasar oluştuğunu doğruladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Kızıldeniz’in Cibuti kıyıları yakınlarında seyreden Saviz adlı gemide dün meydana gelen patlamada kısmi hasar oluştuğunu bildirerek, herhangi bir can kaybı ya da yaralının olmadığını dile getirdi.

Hatibzade, Saviz adlı sivil geminin korsanlıkla mücadele ve deniz güvenliğini sağlamak amacıyla bölgede konuşlandırıldığını bildirerek, konunun soruşturulduğunu sözlerine ekledi.

Diğer yandan, ABD’li bir yetkili, İran menşeili Saviz isimli petrol gemisinin Kızıldeniz’de gemi gövdesine yapıştırılan bir mayın ile saldırıya uğraması hakkında açıklama yaptı.

Söz konusu yetkili, İsrail’in kendi gemilerine yapılan saldırılara misilleme olarak İran gemisini hedef aldığı konusunda ABD’ye bilgi verdiğini söyledi.

New York Times gazetesine göre isminin açıklanmaması şartıyla konuşan yetkili, “İsrailliler, saldırıyı İran’ın İsrail gemilerine yaptığı önceki saldırılara misilleme olarak nitelendirdi” dedi.

Şarku’l Avsat