Uzmanlar: “Koronavirüs sonsuza kadar kalacak, ancak zamanla zayıflayacak”

Bazı sağlık uzmanları, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tamamen ortadan kalkmayarak, sonsuza kadar kalacağına ancak zamanla zayıflayıp yayılma hızının azalacağına inanıyor.

Salgının başlangıcında halk sağlığı uzmanları, aşıların virüsü ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını ve onu çiçek hastalığı gibi bir hastalık haline getireceğini ummuşlardı.

Şimdi ise uzmanlar, koronavirüsün büyük olasılıkla endemik bir hastalık olacağına inanıyor. Bu da virüsün her zaman mevcut olacağı ancak düşük oranlarda yayılacağı anlamına geliyor.

Daily Mail gazetesinin haberine göre bu durum, birçok insanın virüse maruz kalmasına ve bir miktar bağışıklık geliştirmesine neden olacak.

Sonuç olarak, bu bağışıklık onları ciddi semptomlara karşı koruyacak, ancak yeniden hastalığa yakalanmaktan korumayacak.

Bu, gelecekte koronavirüsün her yıl dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen soğuk algınlığına benzeyebileceği anlamına geliyor.

Boston Çocuk Hastanesi’nden epidemiyolog Dr. John Brownstein, “Koronavirüsünün sonsuza dek var olacağını düşünüyorum ve ayrıca onu ortadan kaldırmanın temelde imkansız olduğunu düşünüyorum” dedi.

Dr. Brownstein, koronavirüse karşı geliştirilen aşıların, kişilerin virüse yakalandıktan sonra kazanacağı doğal bağışıklık ile birlikte önümüzdeki yıllarda virüsün yeni mutasyonlarının ortaya çıkmasını önlemeye yeterli olacağına inandığını dile getirerek, “Bu onu soğuk algınlığına benzer basit bir enfeksiyona dönüştürecek” şeklinde konuştu.

Emory Üniversitesi’nden profesör Jennie Lavine ise, “Bir kişiye birden fazla virüs bulaşabilir, ancak bu olursa, semptomlar ikinci seferde hafiftir ve vücut virüsten daha hızlı kurtulur. Bu, zamanla virüsün gücünü ve tehlikeli semptomlarını kaybedeceği gerçeğini doğruluyor” ifadelerini kullandı.

Lavine, koronavirüs kaynaklı ölüm oranının, mevsimsel gripte olduğu gibi yüzde 0,1’in altına düşene kadar zamanla gerilemeye devam edeceğini tahmin etti.

Araştırmaya katılan Pennsylvania Üniversitesi’nden biyoloji profesörü Dr. Ottar Bjornstad, “Kovid-19’a karşı güvenli ve etkili bir aşı, bir veya iki yıl içinde yüzbinlerce hayatı kurtarabilir. Ancak koronavirüs daha zayıf ve daha az ölümcül hale geleceği ve insanlar ona karşı bağışıklık geliştireceği için kapsamlı bir aşı daha az önemli hale gelebilir” dedi.

Dr. Bjornstad, “Yine de, savunmasız alt popülasyonlarda hedeflenen aşılama hayat kurtarabilir” diye ekledi.

Şarku’l Avsat