Dünyada koronavirüs vaka sayısı 133 milyonu aştı

Dünyanın çeşitli bölgelerinde kaydedilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 133 milyonu aştı.

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yayınlanan istatistiğe göre, 133 milyon 116 bin kişi virüs ile enfekte olurken, 2 milyon 888 bin kişi salgın sebebiyle hayatını kaybetti. Ayrıca yetkililer, iyileşen insan sayısının 75,4 milyon olduğunu ifade etti.

2019 yılı Aralık ayında Çin’de ilk vakaların tespit edilmesinden bu yana 210’dan fazla ülke ve bölgede Kovid-19 vakası kaydedildi.

Bloomberg haber ajansının son 7 günde açıklanan verilere istinaden hazırladığı istatistiğe göre, dünya genelinde şu ana kadar 704 milyon aşı dozu uygulandı.

ABD, vaka sayısında dünyada başı çekerken, onu Brezilya, Hindistan, Fransa, Rusya, İngiltere, İtalya, Türkiye, İspanya, Almanya, Kolombiya, Polonya, Arjantin, Meksika ve İran izliyor.

Ölüm sayısı açısından da dünyada ilk sırada yer alan ABD’yi Brezilya, Meksika, Hindistan, İngiltere, İtalya, Rusya, Fransa ve Almanya takip ediyor.

ABD, uygulanan aşı dozu sayısında da dünyada lider. ABD’yi Çin, Hindistan, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Brezilya, Türkiye ve Endonezya takip ediyor.

Şarkul Avsat