Mısır Fetva Kurumu: Ramazan ayında gün içi aşı yaptırmak orucu bozmaz

Mısır hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artışla yüzleşmeye devam ediyor. Mısır Başkanı Mustafa Medbuli, vaka artışını sınırlamak için sıkı önlemler ve ihtiyati tedbirlerin alınacağını, kuralları ihlal edenlere de derhal para cezası kesileceğini açıkladı. Mısır Fetva Kurumu Daru’l İfta da Ramazan ayında gün içerisinde koronavirüs aşısı yaptırmanın orucu bozmayacağına dair fetva verdi.

Mısır Sağlık Bakanlığını verilerine göre, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yönergelerine uygun olarak yürütülen gerekli gözlem, inceleme ve tedavi kapsamında 778 yeni vaka kaydedilirken 43 kişide hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı salı akşamına kadar toplam vaka sayısının 206 bin 510’a ulaştığını ve bunlardan 157 bin 6 kişinin de iyileştiğini açıklarken Kovid-19’dan toplam can kaybının 12 bin 253’e ulaştığını bildirdi.

Bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Mısır Müftü Müsteşarı Megdi Aşur “Ramazan’da oruçlu bir kimsenin orucunu bozan, doğal çıkışlar olan burun ağız ve kulaktan girendir” dedi.

Megdi sözlerine şunları ekledi:

“Ramazan ayında gündüz koronavirüs aşısı yaptırmakla oruç tutmak arasında bir zıtlık yok çünkü orucu bozmuyor. Kas, damar veya deri yoluyla alınan tüm enjeksiyonlar, doğal bir çıkış olmadığı için orucu bozmaz.”

Diğer yandan da Mısır hükümeti, ramazan ayında virüsün yayılmasına karşı önlemlerin kararlı bir şekilde uygulanmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Hükümet, kahvehane, kafeterya, lokanta, alışveriş merkezleri, kutlamalar ve cenaze törenleri gibi kapalı alanlarda toplanmaları yasakladı. Ayrıca hükümet, maske takmanın önemi konusunda farkındalık yaratmak için medya kampanyalarını yoğunlaştırma kararı alırken maske takmayarak kuralları ihlal edenleri tespit etmek için kontrolleri daha da yoğunlaştırdı.

Ramazan ayında kılınacak teravih namazıyla ilgili, “teravih namazı 30 dakikayı aşmamaya özen gösterilmesi, teravih namazı için büyük camilerdeki kadınlar için ayrılmış bölümlerde sınırlı sayıda kabul edilmesi, çocuklar eşliğinde teravih namazına gelinmemesi, teravih dışındaki teheccüd namazının camilerde kılınmaması, cami veya herhangi bölümünde itikâfa girilmemesi” şeklinde Başbakanlık tarafından alınan karar, dün resmî gazetede yayınlandı. Resmî gazeteye göre Mısır hükümeti, cadde, meydan, cami avluları ve apartman bahçeleri dahil olmak üzere açık alan veya kapalı alanlarda kurulacak olan tüm ramazan sofralarının yanı sıra cadde ve meydanlar dahil spor kulüpleri ve gençlik merkezlerinde ramazan ayı boyunca yapılacak turnuvaların yapılmasını ve organize edilmesini yasakladı.

Şarkul Avsat