Suudi Arabistan'daki aşılama merkezlerinden biri

Suudi Arabistan’da son 9 ayın en yüksek vaka sayısı kaydedildi

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana en yüksek vaka sayısının kaydedildiğini açıklarken, son 24 saat içerisinde 902 yeni vakanın tespit edildiğini bildirdi. Bakanlık son vakalarla birlikte ülkedeki toplam virüs bulaşmış kişi sayısının 395 bin 854’e çıktığını açıkladı.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, 874’ü ağır hasta olmak üzere ülkedeki aktif vaka sayısının 7 bin 468 olduğu bilgisi verildi.

Sağlık Bakanlığı, 469’u son bir günde olmak üzere şu ana kadar 381 bin 658 kişinin iyileştiğini bildirerek, son 24 saatte 9 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının ise 6 bin 728’e yükseldiğini ifade etti.

Suudi Sağlık Bakanlığı, yeni vakalardan 402’sinin Riyad bölgesinde kaydedildiğini, onu 163 vaka ile Mekke ve 155 vaka ile doğu şehirlerinin izlediğini ifade etti.

Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve Rehberlik Bakanlığı, cemaat arasında koronavirüse yakalanan kişilerin olmasının ardından bugün 7 bölgede 17 camiyi geçici olarak kapattı.

Toplamda 60 günde geçici olarak kapatılan cami sayısı 519’a ulaştı. Sterilizasyon işlemlerinin ardından bunlardan 490 cami ise yeniden açıldı.

Bakanlık, herkesi ihtiyati tedbirlerle ilgili tüm talimatlara uymaya ve camilere gelenlerin güvenliği ve sağlığı için bu konuda işbirliği yapmaya çağırdı.

Şarkul Avsat